Dijana Grbić je prema mišljenju većine građana u Republici Srpskoj ne isticanjem zastave Republike Srpske na zgradu Narodnog pozorišta u Banja Luci, u najmanju ruku pretjerala.

Ponašanje, odnosno ignorisanje ćutnjom novinara, čak i Javnog servisa Republike Srpske, od londonske postdiplomke Dijane Grbić predstavlja bahat i neprimjeren odnos prema obilježjima Republike Srpske koja su, po okončanju građanskog rata i prolivene krvi, zapisana u Ustavu BiH i Republike Srpske. Odgovornost za gostovanje i nastupa Ratnog pozorišta iz Sarajeva u Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banja Luci, je tema za sebe: Podsjetimo se, dvojica predloženih za ministarska mjesta su morala odustati od kandidature iako su im izbrisane izdržane zatvorske kazne, a propust Ministra prosvjete u uporedbi sa njihovim propustima je neuporedivo veći i teži. Ostavka bi trebala biti ne samo kao moralan čin. Da li je Dijane Grbić podobna za dužnost direktora koju obavlja zaključite po njenom postupanju i uvidom u biografiju na zvaničnoj stranici Narodnog pozorišta Republike Srpske. Nisu li nas dovoljn o ojadili londonski postdiplomci …

В. д. директора

E-mail:dijana.grbic@narodnopozoristers.com

Дијана Грбић (1977) је глумица и продуцент извођачких умјетности. Завршила је основне студије глуме на Академији умјетности Универзитета у Бањалуци 2002. године, а двије године касније је магистрирала продукцију извођачких умјетности на Голдсмитсу у Лондону. Професионалну каријеру је градила у Лондону, као асистент на програму образовања у склопу Међународног фестивала позоришта Лондон (LIFT), у Градској управи Бања Лука као самостални стручњак у култури, као шеф одсјека за међународну и регионалну сарадњу и као шеф протокола градоначелника, те на пословима главног уредника програма драмске и филмске умјетности у Културном центру „Бански двор“. Уз редовно запослење, Дијана је активно радила на бројним пројектима и програмима у области културе, са акцентом на позориште и извођачке умјетности, од којих се посебно издвајају организација бројних радионица са реномираним европским умјетницима (Geraldine Pilgrim, Graeme Miller, Helen Karuna Karan, Jola Cynkutis…), као и жирирање на Театар фесту “Петар Кочић” (2010, 2011.) и Међународном фестивалу младог глумца “Заплет” (2018). Учествовала је у изради Закона о култури Републике Српске, Стратегије развоја културе Републике Српске 2017-2021, као члан радне групе и Стратегије развоја културе Бањалуке 2018-2028, као један од коаутора у оквиру пројекта БЛ 2024. Била је члан управног одбора Музеја савремене умјетности Републике Српске и Народног позоришта Републике Српске. Живи и ради у Бањалуци. Супруга и мајка двоје дјеце.

Pametnom sve jasno…