SZP ili sportsko zabavno popodne na Radiju Republike Srpske već godinama, ili decenijama imalo je svoje vjerne slušaoce. Fudbal je i onakav i ovakav, na tribinama ponekad i 10, 50, najviše 100 gledalaca, ali pored radio prijemnika uvijek vjerna armija navijača.
Do subote, 23. oktobra, kada su reporteri zašutili, ne svojom krivicom. Fudbal se igrao, ali u srcima navijača stao je.
Nema glasa Nedeljka Lubure sa derbija u Istočnom Sarajevu, nema veza iz Šamca od prvog glasa sportske Srpske Slađana Jeremića, zanijemio Slaviša Vukašinović iz Foče, ne ču se ni Basara, ili već neko novi iz Prijedora,…. Zašto je moralo biti tako?
Fudbalski, doživjeli smo nokaut, ne zbog toga što se neču ono čuveno, goool, goool, već zbog činjenice da nam ništa nije sveto, pa ni lopta.
Kažu da je sukob nastao zbog tričavih 40 maraka, koje reporteri imaju od klubova po prenosu jedne utakmice. Još davno pokojni Milan Jelić napravio je Ugovor sa Radiom RS, FSRS kao predstavnikom klubova da to funkcioniše, koliko toliko. I uz hiljadu mana, bilo je lijepo čuti nabrojane glasove, uz još mnoge bardove novinarstva, poput Brane Radulovića, ili semberske radilice Toše Nikolića, pa trebinjskog glasa Mucovića, i gatačkog đaka Dejana Aćimovića. Da li svi zajedno, uključujući RTRS, ali i FSRS nisu mogli zbog one armije kod kuće napraviti kompromis, jer svi ovi nabrojani radili bi i badava, kao što i jesu nebrojeno puta.
Ovako, ostala je gorčina, pogotovo što u fotelji direktora RTRS sjedi Draško Milinović, koji je i začetnik tih prenosa, a u radijskom sektoru Dragan Pajić, idejni tvorac SZP, i čovjek uz čiji glas smo uživali sve ove godine iz studija u Banjaluci.
I, kad se nastave radio prenosi, ta subota, 23. oktobra ostaće kao opomena da i u nevrijeme, i ljudsko i fudbalsko, nekada treba gledati dalje, dublje, više. Jer i tako čuvamo svoju i jedinu Republiku Srpsku,….
Kada nemas argumenata onda zavrsavas polemisanje, nisi ti nikakav penzioner ali uskoro ces u penziju da se svima skines sa grbace a meni da se skines sa kurca.
Kao penzioneru,koji ima 40 godina i mjeseca dana punog radnog staza,imajući bukaru slobodnog vremena predstavlja mi uzivanje čitanja “kukumajko” tvojih bolesnih komentara.Koliko puta treba reći da nisam osoba za koju me smatraš,ali tvome mozgu ta informacija nikako da stigne.Stoga,da budem maliciozan,od tebe i ne čude takvi komentari,jer u slijepoći se ne moze ništa vidjeti.Sa takvima sam završio polemisanje.
ukinuti i radio rs i fudbal u rs. ionako su samo na grbači građana. dole i jelić i kovačević! dajte fudbalske ljude, ne dinastičare!
KANALU mora biti problem finansiske prirode, kada tvoja plata sa regresima, zimnicama, dnevnicama i toplim obrocima prelazi 3000 km. A ti sav zalostan sto rukovodstvo javnog servisa sav teret finansiranja prebacuje na teret siromasnih klubova. Kada ti je zao siromasnih klubova pomozite im, krcmite 750 000km godisnje. Cime ti zasluzujes toliku platu, vidise koliko radis a koliko ladis kada imas ovoliko vremena za komentarisanje svega i svacega po cjele dane i noci.
Izabrana tema pun pogodak.Javnost mora biti informisana, a ,po meni interes za to imaju obje strane Radio Republike Srpske i svi klubovi.Problem je finansijske naravi.Radio republike Srpske kao medijski servis ima pretplatu,a jedna od oblasti koju treba pokriti je i sport.Znači njegov je, u prvom redu interes radio prenos.Medjutim rukovodstvo medijskog servisa teret finansiranja prebacuje na siromašnu kasu klubova,pa stoga nema prenosa.Ima i greške do klubova jer ne shvataju da njihov rad treba biti podložan javnosti i afirmaciji,ali i činjenica da interes za reklamu koja bi pokrivala te troškove prenosa u privrednom sektoru ne postoji.Čovjek je naveo primjer iz Gradiške da je,navodno,klub insistirao da postavi reportera što nije prihvatio medijski servis.Samo isti nije rekao da je klub to tražio ako mora plaćati uslugu prenosa,a ako radio plaća neka bira reportera koga želi.Dakle sudar jarčeva na brvnu.Urednica Sportske rubrike radija Republike Srpske , a i njen prethodnik,u rješavanju tog problema su pošli sa pozicije silnika tražeći od kluba da im sastavljaju ekipu,ako ovi traže reportera.Dakle tu se nije tražilo rješenje nego se radi o povrijedjenoj sujeti.Pravo rješenje će biti poboljšanje kvaliteta fudbalskih utakmica,što će izazvati i interes privrede za reklamiranjem,a time će i radio imati motiv da ubere više reklama i platiti svoje stvaraoce programa-reportere.Do tog vremena ko živ-ko preživi.
Zanemarimo kvalitet fudbala , jer reporteri često nemaju šta prenijeti slušaocima sa terena . Javnost mora saznati šta se dešava na utakmici i rezultate utakmice.Ko je odgovoran ?Matična kuća fudbala. Sklopiti ugovore o djelu sa reporterima i uredno im plaćati na tekući račun.Klubovima je dosta nameta . Potrebno je bilo da imaju u Savezu razvijen marketing, da pokriju sve utakmice i da klubove konačno oslobode nameta . Svi klubovi u Evropi imaju razvijen marketing samo u našem entitetu se snalaze kako znaju. U prevodu, oni se ne snalaze i nalaze se u dubokoj letargiji. Puna podrška reporterima !
Zanemarimo kvalitet fudbala , jer reporteri često nemaju šta prenijeti slušaocima sa terena . Javnost mora saznati šta se dešava na utakmici i rezultate utakmice.Ko je odgovoran ?Matična kuća fudbala. Sklopiti ugovore o djelu sa reporterima i uredno im plaćati na tekući račun.Klubovima je dosta nameta . Potrebno je bilo da imaju u Savezu razvijen marketing, da pokriju sve utakmice i da klubove konačno oslobode nameta . Svi klubovi u Evropi imaju razvijen marketing samo u našem entitetu se snalaze kako znaju. U prevodu, oni se ne snalaze i nalaze se u dubokoj letargiji. Puna podrška reporterima !
Nisu se klubovi pitali nista, da se klubovi pitaju bio bi izabran Jelic. Uprijedoru 9 klubova se ne pita nista, odlucuju 4 kluba i 6 pojedinaca, poslusnika i poltrona koji nemaju klubove,. a kako bi i mogli sudije imati svoje klubove Grbic, Radakovic i Udovicic, slijepi poslusnici i ponizne sluge Banjca. i trojica trenera bez klubova i licenci Sova i Masni a Karanovic ima neku licencu i gurnjica nesto u Rudaru ali rudar ima svog delegata u skupstini GFS Prijedor. Trebaju se svi zapitati koga predstavljaju ovih 6 bilmeza u skupstini GFS Prijedor dok se klubovi guse u neimastini a o njima odlucuju “sportski radnici”. I zasto je Mile Mandic sa svoim IO PFS Prijedor donio odluku da skupstina GFS Prijedor broji 19 delegata kada nema toliko klubova vec samo 13 klubova+ Ljubija koja je se aktivirala i prijavila ucesce u takmicenju i poslala delegata na skupstinu kojem nije dozvoljen ulazak. Da su kojim slucajem dva kluba podrzala Kralja vjerovatno bi Mandic donio odluku da u skupstini bude 8 “sportskih radnika” umjesto ovih 6 a vrlo dobro zna da je to mimo statuta, a da ne govorimo o zabrani ulaska kandidatu za predsjednika Janjetovicu. Sve u svemu olos do olosa.
Iz Gradiške nema prenosa već drugu sezonu jer se ljudima u klubu ne dopada radnik Radija RS. Kozara ucjenjuje radio RS zahtjevom da njihov čovjek prenosi utakmice. Normalnom čovjeku je to čudno, ali ne i ljudima u klubu koji su u proteklih godinu dana ugasili klupsku internet stranicu, otjerali dva vrhunska stručnjaka, otjerali desetak fudbalera poniklih u klubu i koji, kao šlag na tortu, odbijaju zakazati sjednicu kako bi se izabrao novi predsjednik kluba pošto je bivši podnio ostavku prije tri mjeseca.
Samo povecati namete, sami birate sami placajte i durajte. Necete Jelica koji je obezbjedio sponzora da placa sluzbena lica prve lige RS ali vama je bolji Kovacevic i Petkovic. Sada usi prko glave i tisu misu naredne 4 god.
Klubovi nemogu izdržati namete kojima se aktuelni održavaju na vlasti. Velika stavka je i prvoligašu 40 KM. FS RS ima budžet veći od 750.000 KM. Ko je lud raditi za njih u teškim uslovima. Do stadiona treba platiti prevoz autobusom, taksijem ili vlastitim vozilom, u poluvremenu popiti nešo. Tamo nekakav priučeni zaposlenik u FS RS primi 1.800 KM mjesečno. Bruka, bruka, bruka.
Neka plati FS RS Kovacevic i Petkovic raspolazu sa gotovo milionskim budzetom, ali ni za to ne mogu izdvojiti. Jadno i zalosno, nemaju se oni vremena time baviti, borba je ko ce vise funkcija pograbiti i love naravno i hebe se njima za publikom i klubovima.