Dušan Ćubić, penzionisani prosvjetar, sedam godina pisao je knjigu o Novaku Đokoviću. Jedinstvena zbirka “Od sanjara do vladara”, bez ikakve medijske pompe, svjetlo dana ugledala je prije dvije godine, a još ni sam Đoković ne zna za nju.
– Ovu knjigu je pisala duša. Nisam ni pisao da bih nešto zaradio, već da ovjekovječim najboljeg srpskog sportistu svih vremena. Umjesto topuza i mačeva, njegovo svijetlo oružje je reket kojim pokorava planetu. On je novi srpski junak i ima obilježje tradicionalnih srpskih junaka Miloša Obilića i Marka Kraljevića – ističe Ćubić, rodom iz Stekerovaca kod Glamoča, koga je ratni vihor donio u Banjaluku.
Knjiga je sastavljena iz tri cjeline, pažljivo odabrane.
– Prvu cjelinu čini klasični srpski guslarski deseterac, druga je lirski prikaz Novakovog životnog puta, dok je treća akrostih, odnosno pjesma u kojoj početna slova svakog reda daju jednu riječ i one daju temu i ideju pjesme. Na ovom djelu sam radio punih sedam godina, što samo pokazuje koliko sam pažljivo prilazio temi. Mislim da je svaki stih, svaka riječ, s pravom našla svoje mjesto i simboliku. Nije mi bilo teško, jer sam ga pratio od njegove četvrte godine. Shvatio sam da će on obilježiti jednu epohu – nastavlja priču o svom djelu.
Na naše pitanje da li bi, možda, mogao nešto slično uraditi kada bi fudbalska reprezentacija Srbije postala šampion svijeta, Dušan odgovora:
– Ne! Eto sreće da se to dogodi, ali knjiga o Đokoviću dugo je rasla u meni, sazrijevala, da bi dobila ovu cjelinu. On je od njenog izlaska do danas osvojio sve što se može osvojiti, ali knjiga nije izgubila na tome. Naprotiv! Ona ga prati od najranijeg djetinjstva kada se prvi put dočepao reketa. To je kao Biblija, njegov tragovi su bili jasni i prije nego što je bio šampion, barem za mene – nastavlja Ćubić.
Pored djela o kojem smo govorili, Dušan je napisao još nekoliko knjiga, a pokušava da narodnu pjesmu otrgne od zaborava.
– U nekontrolisanoj trci bez reda, metežu, jurnjavi za brzom i lakom zaradom sve više se pojavljuju kvazipjevači, koji svojim izvedbama uništavaju izvorni muzički gen, duhovnost i tradiciju izvornog melosa. Strani zvuci, islamski, grčki, gotovo su preplavili naš kulturni prostor. Pjesma ne smije da ima granice, ali opet, moramo sačuvati svoju tradiciju – kratko će naš sagovornik.
Kao tekstopisac, učestvovao je na festivalu narodne pjesme “Ilidža 2006” sa pjesmom “Tužna golubice”, koju je izvela izvorna grupa “Jutro”.
Zanimljivo je da je Ćubić i dobar recitator, na čemu mu zavide i profesionalni glumci.
– Sigurno da znam stotinjak pjesama napamet. Šantić, Dučić, Ćopić, Rakić, Jesenjin, Lorka, Prevern… Oni me inspirišu svakodnevno, a velika inspiracija su mi i najljepše žene na svijetu, Banjalučanke. Takvih ljepota nema nigdje, pa sam i njima posvetio zbirku pjesama “Ljepotice s Vrbasa”. Dok živim, iz mene će izvirati stihovi – kaže na kraju ovaj tekstopisac, pjesnik i kulturni radnik.
“Narodne novine”
Novak Đoković
Čuj Srbine ovu pjesmu moju
O novome srpskome heroju,
O junaku, a srce mu lavlje,
Okadilo dušu Svetosavlje,
Okađena nebesima sija
S Novakom se uspravlja Srbija,
Uspravljena Srbadiji treba
Delije ga uzdižu do neba,
On svijetlo oružje ne paše
“megdanžije” Srbina se plaše,
Nema topuz Marka Kraljevića
Ni oklope svalnog Obilića,
Nema brke teške ko dva luka
Ni gavrana na kapi od vuka
Konja vrana ko planina crna
džeferdara olovnoga zrna
on kamenje i čelik ne mrvi
novi heroj Đokovića krvi,
ne cjedi suvu drenovinu,
ne ispija vina tuluminu,
u “boj ideal ne ubija”
on sve “bitke reketom dobija”
naoružan samo sa reketom
Srbin brate “caruje svijetom”
Carevina postala planeta
Srpski barjak na krovu je svijeta,
Ponosno ga Srbadija vija
Živjela nam, živjela Srbija.
Nema komentara