Fudbal Republike Srpske od njegovih početaka, ratne 1993. godine nije bio u težoj situaciji.
Srpsku će u Premijer ligi BiH predstavljati Radnik iz Bijeljine, te Krupa iz Krupe na Vrbasu. Uz dužno poštovanje prema tim kolektivima, koji danas pišu najsvjetlije stranice svoje istorije, postavlja se pitanje gdje su silni srpski šampioni iz protekle dvije decenije.
Najveći klub RS Banjalučki Borac, šampion BiH 2011. godine i godinu ranije osvajač Kupa BiH, petorostruki osvajač Kupa RS, i nekoliko puta šampion, igraće od jeseni u Prvoj ligi RS. “Crveno – plavi”, pod teretom nagomilanih problema po treći put od postanka zajedničkog takmičenja (2002), moraće se preseliti u niži rang takmičenja.
Prvi šampion BiH, Leotar iz Trebinja (2002/2003), te osvajač Kupa RS (2004) završio je stepenicu niže! Sunovrat kluba iz Dučićevog grada krenuo je prije nekoliko godina, za sada se zaustavio na drugoligaškom “Istoku”, ali pitanje je hoće li to biti dno ili se propadanje nastavlja.
Modriča Maksima već nekoliko godina nalazi se na drugoligaškom “Zapadu”. Klub koji u svojim vitrinama ima šampionsku krunu BiH (2008), te Kup BiH (2004), kao i sjajnu infrastrukturu na stadionu “dr Milan Jelić” preživljava možda i najteže trenutke u svojoj istoriji.
Slavija iz Istočnog Sarajeva je godinama bila neozabilazan faktor u fudbalu BiH. Osvajač Kupa BiH, i nekoliko sezona uzastopno učesnik evropskog takmičenja, od jeseni ponovo će igrati Prvu ligu RS.
Isti slučaj je i sa Rudar Prijedorom, pretposljednjim osvajačem Kupa RS (2015), koji je iste godine bio i šampion RS. U novu sezonu krenuće iz duela sa Borcem, Drinom, Slavijom, Kozarom…
Osvajači Kupa Republike Srpske, Sloga iz Trna (1997), brčansko Jedinstvo (2003, 2005), Rudar Ugljevik (1998, 1999), kao i prvi šampion Srpske Boksit iz Milića, već godinama “tavore” u drugoligaškim vodama, neki na “Istoku”, a neki na “Zapadu”, bez ikakvih ambicija da napadnu barem elitu Srpske, ako ne objektivno po imenu, rejtingu, i Premijer ligu BiH.
Niti najstariji klub Republike Srpske, Sloboda iz Novog Grada, ne može se pohvaliti dobrim. Istorija duga 106 godina, od ove sezone, a prvi put nakon dvije decenije, seli se u drugoligaške vode.
Niti klub heroj, Progres iz Kneževa, koji se takmiči u pretposljednjem rangu takmičenja (Regionalna liga) ne može se pohvaliti bilo čime dobrim. Zapanjujuće je da klub koji je u temelje Republike Srpske dao živote svojih 13 fudbalera nema čak ni memorijalni turnir, kao ni adekvatnu bistu koja bi o tome obavijestila putnika namjernika na stadion u Kneževu.
Sva ova podsjećanja su i pitanja za čelnike FSRS kuda ide fudbal Republike Srpske. Da li je sve gore nabrojano uspjeh, ili činjenica pred kojom se ne smiju zatvarati oči, ali i stanje u kojem bi i za mnogo manje nego u ovom slučaju, u civilzovanim zemljama padale vlade i glave.
Klubova u Premijer iz FS RS gotovo da nema o oni u FS RS proširili vozni park, porodica svakog od funkcionera po službeni luksuzni automobil na raspolaganju 24 časa. Lezi hlebe da te jedem.
Pa kud bi fudbal RS mogao ici nego u provaliju. Pogotovo u krajini kada ga vode Mandici, Kraljevi, Kovacevici i Banjci, Kakvi celnici takvi i klubovi, svi igraju beton ligu osim Kovaceviceve Zeravice. Mandic FK Ravan, Kralj FK Radnik-Urije, Banjci FK Knezopoljac svi beton liga. Bitno da kazuje da oni nisu krivi za potop vec sami klubovi, kao oni nemaju nista sa klubovima. Sto ce nam onda savez ako nema nista sa klubovima?
Dodajem da su se Leotar i Rudar prodali intetesima pojedinaca u Fudb savezu.
Ovo je dokaz da fudbal nije igra. To je biznis. U Trnu bijo Roguljić u Boksitu Rajko Dukić u Ugljeviku Boro Bosić u Modriči Milan Jelić u Slaviji Kulina u Novom Gradu Mitar Lazić u Omladincu Zoran Vujić u Borcu Milorad Slavnić. Po svemu rečenom izgleda da fudbal najbolje razumiju Novo i Čedo. Još se drže
Gdje je FK Omladinac Banja Luka, gdje je FK Bsk na ovoj listi propalih klubova, pita li se neko sta je sa njima..??