Jedan od najvećih bh derbija, susret Borca i Sarajeva, završen je podjelom bodova, 1:1, nakon 90 minuta pravog fudbalskog rata pred preko 7.500 gledalaca na banjalučkom Gradskom stadionu.

Borac je od starta krenuo ofanzivno i prvu šansu imao je već u šestom minutu kada je Mladen Veselinović šutirao sa nekih 18 metara, ali je lopta otišla tik iznad prečke. Tri minuta kasnije pokušao je i Aleksandar Radulović ali se Bojan Pavlović nije dao iznenaditi.

Nakon toga se Sarajevo oslobađa pritiska, viđena je izjednačena igra na sredini terena, a prvi pokušaj gostiju zabilježen je u 24. minutu. Iz slobodnog udarca sa preko 30 metara šutirao je Dušan Hodžić, ali bez opasnosti za mrežu Asmira Avdukića.

Sedam minuta kasnije i Goran Galešić je pokušao da iznenadi golmana Sarajeva šutem skroz iskosa sa lijeve strane, ali je Pavlović opet bio priseban.

Prvi dio zaključen je slobodnim udarcem za Borac sa 17 metara, po sredini, ali je Bojan Puzigaća uspio da pogodi samo živi zid.

Drugo poluvrijeme započelo je u mnogo nervoznijem tonu i igri u kojoj se glavni sudija Goran Paradžik iz Ljubuškog nije najbolje snašao pa je čak, na momente, poptuno izgubio konce iz ruku.

Tako je propustio da sankcioniše Miloša Stanojevića i njegovo udaranje laktom Siniše Dujakovića na centru terena nakon kojeg se izrodila kontra za Sarajevo, ali je na sreću domaćih navijača Boris Raspudić uspio da izbaci loptu ispred prazne mreže.

A onda, u 52. minutu gosti dolaze u vođstvo. Korner je odlično izveo Elvis Sarić, sjajno na drugoj stativi pronašao potpuno usamljenog Marka Mihojevića koji glavom šalje loptu u nebranjeni dio mreže za veliko slavlje stotinjak navijača Sarajeva, popularnih ”Hordi zla”.

Nakon toga kreće ”revija valjanja” i na svaki način zadržavanja igre od strane fudbalera Sarajeva. Redom su Almir Bekić, Amar Rahmanović i Marko Mihojević djelovali kao da ih je granata pokosila, a potom i krajnje nesportski potez Miloša Stanojevića koji je nasrnuo na dječake koji nose nosila za šta je ”nagrađen” samo žutim kartonom.

Tek nakon petnaestak minuta tenzije su splasnule i bilježimo topovski šut Bojana Burazora sa preko 30 metara i sjajnu intervenciju Pavlovića, kao najavu onoga što će se dogoditi u 74. minutu.

Tada je Veselinovuć poslao sjajnu loptu za Mahira Karića koji je odlično primio, potom ušao u šesnaesterac Sarajeva i topovskim šutem pogodio suprotni dio gola ovoga puta nemoćnog Pavlovića.

Do kraja utakmice ponovo nervoza, koškanja, ali srećom bez težih posljedica.

BORAC – SARAJEVO 1:1 (0:0)

Strijelci: 0:1 Mihojević (52, Sarić), 1:1 Karić (74, Veselinović). Stadion: Gradski. Gledalaca: 7.500. Sudija: Goran Paradžik (Ljubuški) – 5,5. Pomoćnici: Arnel Novalić (Doboj) i Igor Radaković (Prijedor). Delegat: Davor Ristović (Istočno Sarajevo). Žuti kartoni: Veselinović, Puzigaća, Kunić, Janičić (Borac), Hodžić, Mihojević, Stanojević, Bekić, Rahmanović, Ahmetović (Sarajevo).

Borac: Avdukić 7, Galešić 7, Puzigaća 6,5, Radulović 6,5 (68. Kunić -), Dujaković 6,5, Raspudić 7, Karić 7,5, V. Danilović 6 (90. Guberac -), Janičić 7,5, Veselinović 6, Mirković 6 (61. Burazor -). Trener: Željko Vranješ.

Sarajevo: Pavlović 7,5, Hodžić 6,5, Stanojević 7,5, Novaković 6,5, Kuzmanović 6 (81. Velkoski -), Sarić 7, Ahmetović 5,5 (90+6. Mujakić -), Rahmanović 6,5, Mihojević 7, Herić 6 (72. Hebibović -), Bekić 6,5. Trener: Zijad Švrakić.

Igrač utakmice: Mahir Karić (Borac) – 7,5.