Pitanje revizije tužbe BiH protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, nisu inicirali lider SDA Bakir Izetbegović i bošnjačke nevladine organizacije, nego bivši tužilac Haškog tribunala Džefri Najs, gostujući na tribini bošnjačkih intelektualaca u Sarajevu, u septembru prošle godine, tvrdi Krstan Simić, banjalučki advokat sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti krivične odgovornosti u međunarodnom pravu.
On navodi da je Najs, koga pamtimo iz procesa protiv Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja, tada rekao da su se u procesu suđenja Radovanu Karadžiću pojavili novi dokazi, koji bi mogli biti osnov za reviziju postupka.
– Mislim da je upravo to bila inicijalna kapisla za ovakva razmišljanja bošnjačkih političkih lidera i nevladinog sektora – navodi Simić.
Čime se Najs rukovodio kada je iznio takvu tvrdnju?
– To mi zaista nije jasno, osim ako se na taj način nije toplo preporučivao da bude agent koji bi, u ime strane koja tuži Srbiju, vodio postupak, u saradnji sa sarajevskim advokaticama Vasvijom Vidović i Edinom Rešidović, sa kojima je gostovao na sesiji “Kruga 99″. Podnošenja revizije reguliše član 61. Statuta Međunarodnog suda pravde.
Postoje li uslovi za reviziju u skladu sa tim članom?
– Revizija se može podnijeti ako se nakon donošenja presude pojave nove činjenice – dokazi, koje su postojale prije donošenja presude, a jedna od strana za njih nije znala, niti ih je mogla pribaviti bez svoje krivice, a pri tom da nova činjenica ima takvu dokaznu snagu da bi rezultirala donošenjem drugačije presude. Ispuniti ove standarde u praksi je gotovo nemoguća misija. Zbog toga sam i bio zbunjen izjavom Džefrija Najsa, da sudski postupak protiv Karadžića nudi nove dokaze, koji bi bili osnov za reviziju presude. Pri tom, postoje i utvrđeni rokovi u kojima se to može tražiti. Objektivni rok je deset godina i on ističe 27. februara ove godine. Subjektivni rok je šest mjeseci od saznanja za novu činjenicu. Kada se zna da je presuda Karadžiću izrečena 25. marta 2016. godine, može se zaključiti da ne postoje pretpostavke za podnošenje ozbiljnog zahtjeva za reviziju. Međutim, stranka može uputiti zahtjev, iako on ne ispunjava standarde propisane članom 61, ali je to pitanje ozbiljnosti države, njenog kredibiliteta.
Dakle, postoji mogućnost da se tužba podnese, iako takvu odluku nisu donijeli za to nadležni organi?
– Vjerujem da će Bakir Izetbegović, ipak, dobro razmisliti u kontekstu realnog stanja stvari i odustati od revizije. Sama najava takve mogućnosti nanijela je veliku političku štetu BiH. Međunacionalni odnosi su se pogoršali. Padale su neodgovorne izjave i sa jedne i sa druge strane, po onom klišeu naše politike napada i odbrane nacionalnih interesa. Političari iz RS su prijetili da, ako se podnese revizija, BiH više neće biti. Prijetili su i povlačenjem srpskih predstavnika iz institucija vlasti na nivou BiH. Došlo je i do toga da jedan mladi politički junoša, apeluje na Izetbegovića da to ne čini, što me podsjetilo na ono doba kada je Murat Šabanović htio srušiti branu kod Višegrada, a general Kukanjac apelovao da to ne čini. To su bile sve dnevno-političke stvari, zasnovane na populizmu i odbrani nacionalnih interesa, a ovdje se radi o jednom državnom i političkom pitanju, koje treba da bude riješeno u okviru institucija, pri čemu će se uvažiti pravni argumenti i državni interesi.
Kojih institucija?
– Prvenstveno Predsjednišva BiH. Ukoliko je Izetbegović smatrao da postoje uslovi za reviziju, morao je o tome zatražiti stav Predsjedništva. Prije toga, trebalo je da prezentuje nove dokaze i pribavi ekspertska mišljenja. Predsjedništvo sagledava ima li pravnih uslova za reviziju, političke koristi od takvog čina i eventualne političke štete za odnose u BiH i regionu. U slučaju da odluči da BiH ide u reviziju tužbe, onda imenuje novog agenta, pravi plan i obezbjeđuje potrebna sredstva. Sakib Softić više nije agent BiH, jer je postupak okončan, a podnošenjem revizije, otvara se novi postupak. Ovaj standard danas se primjenjuje svuda u svijetu. Znači, u ovom momentu ne postoje iole ozbiljne pravne pretpostavke i odluke institucija da se ide u reviziju.
– Ako bi Izetbegović preko Softića ipak podnio zahtjev za reviziju, kakve bi to posljedice izazvalo?
– BiH bi sigurno pretrpjela veliku štetu. Bila bi deklarisana kao zemlja u kojoj ne postoji vladavina zakona. To bi bio akt i stav samo jednog naroda, a BiH se sastoji od dva entiteta i tri naroda. U izvjesnom smislu, to bi potvrđivalo i teze često iznošene u RS, da je BiH apsurdna zemlja. Stoga, ne vjerujem da će ovaj zahtjev biti podnijet, s obzirom na to da bi on dodatno poremetio i nacionalne odnose unutar BiH, posebno između dva konstitutivna naroda. Smatram da predstavnici političke i intelektualne elite na ovo ne treba da reaguju na način kako to čini Izetbegović, već da sa cinizmom odgovore na pokušaj da se destabilizuju odnosi u BiH i da se Srbi prikažu kao genocidan narod. Reakcija iz RS se može protumačiti i da se Srbi boje revizije. Apsolutno ne postoje bilo kakvi razlozi za strah, jer ovo je, slobodno mogu reći, jeftina pravno-politička priča koja će najviše štete nanijeti Izetbegoviću i njegovim sljedbenicima.
– Većina građana BiH, ni deset godina nakon presude, nema potpun uvid u njenu sadržinu. Šta ona u suštini sadrži?
– Međunarodni sud je zaključio da Srbija nije izvršila genocid, preko svojih organa ili lica čiji akti uključuju njenu odgovornost. Takođe, utvrđeno je da Srbija nije izvršila udruživanje radi vršenja genocida, niti je podsticala za vršenje genocida, kršenjem svojih obaveza, utemeljenih važećim konvencijama. Srbija nije bila ni saučesnik u izvršenju krivičnog djela genocid na području Srebrenice. Važno je napomenuti i da je Međunarodni sud jasno odredio da zločin genocida u Srebrenici nisu počinile institucije Republike Srpske, već isključivo pojedinci. Znači, Međunarodni sud je snažno podržao individualnu krivičnu odgovornost, pa je zabrinjavajuće zašto pojedini pravnici i političari pokušavaju tu odgovornost “rastegnuti” i na RS. I presude protiv Šešelja, generala Perišića, Stanišića, Simatovića i Karadžića, donesene od strane Međunarodnog krivičnog suda, snažno su podržale stav Međunarodnog suda da ne postoji odgovornost Srbije za bilo koji oblik u izvršenju krivčnog djela genocid.
“Narodne novine”
Nema komentara