Češljajući po arhivi “naletih” na fotografiju golmana Darijana Matovića na mrkonjićkim “Lukama”. Golmana koji je u jesenjem dijelu šampionata Prve lige Republike Srpske, u sezoni 2016/17 stajao na golu Fudbalskog kluba Sloboda. Momka koji je za samo pola godine postao ljubimac navijača Slobode.

U toj polusezoni Darijan Matović je na „Lukama“ bio nesavladiv. Na sedam utakmica ili tačnije 698 minuta nije primo pogodak na domaćem terenu. Sve do meča Sloboda – Kozara 3:1, koji je odigran krajem novembra te godine. Savlado ga je Komljenović u 68. minutu, dok su strijelci za Slobodu bili Mirković (dva gola) i Pantić. U proljećnom dijelu šampionata branio je za Slogu iz Doboja.

Sreli smo se nakon pet godina ponovo na “Lukama 1”, tačnije 3. oktobra u okviru 8. kola Druge lig Zapad. Naime, snage su odmjerili sastavi Slobode i Proletera iz Teslića, na čijem je golu stajao Matović. Sloboda je slavila sa 2:0, a golovima Emilka Janović i Ognjena Soldata.

Za ovaj meč je vezano zanimljivost da se Darijan Matović u 31. minutu povrijedio i prepustio golmansku poziciju maldom Srđanu Ristiću. Ispostaviće se kasnije da je povreda, koju je duži period „vukao“ bila nezgdna i ovaj odlični golman nije uspio još da se vrati među stative.

U jednom kraćem neobaveznom razgovoru u šali je rekao da se polako priprema da kopačke objesi o klin.

-Imam povredu, ali pokušaću da branim “Lukama”, gdje sam uvijek dobro branio. Polako se pripremam da mjesto na golu prepustim mlađim momcima. Bilo je dosta! Prošao sam mnogo toga, ali mi nigdje nije bilo ljepše neogo u Mrkonjić Gradu u Slobodi. Imali smo tada odličan tim, dobro se držali u šampionatu i plasirali se u završnicu Kupa Republike Srpske – prisjetio se tih dana Matović i dodao da imam veliku želju da se Sloboda i Proleter vrate ponovo u Prvu ligu Republike Srpske.

Inače, Daraijan Matović (33 godine) imao je bogatu karijeru, koju je započeo u Foči u Sutjesci, gdje je nastupao od 2006. do 2011. godine. Jednu sezonu je proveo u federalnom prvoligašu Goraždu, a potom 2013. godine potpisuje ugovor sa srpskim superligašem Javorom. Klub iz Ivanjice ga šalje na pozajmicu u Inđiju. Zbog povrede prvog golmana Javora Đorđe Lazevića, ponovo se vraća u Javor.

U sezoni 2012/2013 proglašen je za naboljeg golmana Prve lige Republike Srpske. Bio je izvanredan golman, često je djelovalo da je prosto nesavladiv. Pa su ga mnogi treneri i igrači zvali “golman sa deset ruku”! Iako je smo jednu polusezonu branio u Mrkonjić Gradu ostavio je veliki trag u FK Sloboda.

Koliko je bio cijenjen govori i to da su ga prošle jeseni u meču Sloboda-Proleter, prilikom izlaska na teren sa dugotrajnim aplauzom pozdravili ljubitelji fudbala u Mrkonjić Gradu.

Tekst i foto: Slobodan Dakić