Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik jedan je od rijetkih, ako ne i jedini antifašista, koji se nalazi na vlasti u jednom dijelu bivše Jugoslavije. Između ostalog, i zbog toga nije po volji zapadnih moćnika, tvrdi Josip Joška Broz, unuk Josipa Broza Tita, doživotnog predsjednika SFRJ.
On kaže da je Dodik dokazao da čovjek na vlasti može voditi računa o nacionalnim interesima svoga naroda, a da istovremeno ne zapostavlja tekovine NOB-a i uvažava generacije koje su izvojevale slobodu tokom Drugog svjetskog rata.
– Nažalost, usamljen je po tom pitanju, jer u regionu nema političara koji široko razmišlja kao on – dodaje Joška Broz, koji je i dalje aktivista Komunističke partije u Beogradu.
Ima li još političara s prostora bivše Jugoslavije, koji naginju idejama antifašizma?
– Od vladajuće elite nema nikoga! Svi koketiraju sa fašizmom. Svježi primjeri iz Vojvodine i Blajburga, nabolje to potvrđuju. Sjećanje na Bitku na Sutjesci obilježava se dva puta, jedne nedjelje na Tjentištu su borci NOR-a iz Republike Srpske, druge nedjelje iz Federacije. Pitam se koliko je bilo bitaka na Sutjesci. Nisu dvije! Tako i na Kadinjači ne govore borci, već lokalni političari koji iskrivljuju istorijske činjenice.
Nedavno je u Bačkom Jarku otkriven spomenik nastradalim njemačkim vojnicima?
– Bolje da ništa ne kažem! Ja se ne mogu pomiriti sa tim. Odajemo počast nekome ko nas je ubijao, napravio toliko zla u ovoj zemlji. Ali, ako je to zalog za bolju budućnost, onda bi bilo bolje da ovo nisam ni rekao.
Zašto je komemoracija u Blajburgu, gdje su stradali saradnici fašističkog režima, posjećenija od bilo kojeg skupa antifašista?
– Zato što mi antifašisti nemamo nikoga u vlasti ko stoji iza nas. Odakle nam autobusi da posjetimo neko “sveto mjesto” iz NOB-a. Nešto malo nas okupi se u Beogradu 25. maja, za Dan mladosti. Izuzetak je masovno okupljanje u Republici Srpskoj, u Donjoj Gradini, koja je stratište prvenstveno srpskog naroda, Jevreja i Roma. To je velika antifašistička priča, samo zato što iza nje stoje institucije RS. Kao što je velika i blajburška priča na kojoj se oplakuju ustaše i domobrani, jer iza nje stoji državni vrh Hrvatske, koji je u službi širenja fašističkih ideja.
Kakve poruke hrvatski državni vrh šalje u region?
– Iste one koje nam šalje Evropa, koja na razne načine rehabilituje Hitlera. Nažalost, to je cilj današnjih evropejaca. Srbija je rehabilitovala Dražu Mihailovića. U Hrvatskoj nema iole poznatijeg ustaše kome nije sagrađen spomenik. Gotovo svaki ustaša ima svoju ulicu u Hrvatskoj ili u BiH. Alojzije Stepinac je postao svetac, a znamo kakva je zlodjela, tokom ustaškog režima i NDH, činio prema Srbima. U BiH imate člana Predsjedništva čiji je otac bio pripadnik “Handžar divizije”. O kakvom onda antifašizmu pričamo?
Smatrate da bivše republike SFRJ samo prate evropske trendove, gdje je desnica u usponu?
– Taj trend prate rukovodstva bivših republika, a ne narodi. To je ogromna razlika. Kada bi se narod pitao, za 24 časa bi ukinuli sve granice i pokušali živjeti, barem približno, kao što se živjelo za vrijeme moga dede.
Vjerujete li u neku novu Jugoslaviju?
– Vjerujem, ali ja to neću dočekati. Trebaće vremena. Sve ovo što se događa, nije slučajno. Neće to biti Titova Jugoslavija, ali hoće neka zajednica republika, možda čak i šira od bivše SFRJ. Narod će kad-tad doći pameti.
Titova sahrana, 37 godina poslije. Dan dostojanstva ili politički skup tada moćne države?
– To je bilo najveće priznanje jednom državniku u istoriji. Na jednom mjestu se našlo 200 delegacija na najvišem nivou. I nikada se nešto tako neće ponoviti. Kad vam kažem! Na dedinoj sahrani su bili i njegovi politički protivnici, samo da bi mu odali počast. To nikada i nigdje nije zabilježeno.
Problem Albanaca eskalirao je odmah po Titovoj smrti. Kosovo je, u međuvremenu, jednostrano proglasilo nezavisnost, Albanci se “bude” i u Makedoniji… Stvara li se “velika Albanija”?
– SAD i Rusija su podijelili svoje interesne zone, pa tako i Balkan. Kao komunista, vjerujem da će naše područje pripasti ruskoj zoni interesa. Amerikanci će ubrzo napustiti Bondstil, vojnu bazu KFOR-a u Uroševcu, poslije čega Kosovo neće moći da funkcioniše u obliku u kojem sada egzistira, a stišaće se ili potpuno nestati priče o velikoj Albaniji.
Crna Gora je na pragu NATO saveza. Podanička politika ili zaštita vlastitih interesa?
– Crnogorski politički vrh je ucijenjen. Ako Rusi preuzmu Balkan, NATO im ne može pomoći, pa bi tako i ovaj politički čin, suprotan volji naroda, postao ništavan.
Da li je Tito istinski vjerovao u bratstvo i jedinstvo?
– Jeste, ali je shvatio, to mi je i sam rekao, da je napravio grešku usvajanjem Ustava iz 1974. godine. Od jedne države napravio je osam. On nije potpisao taj dokument, parafirali su ga Mika Špiljak i Kiro Gligorov. Kao demokrata, nije želio da negira većinsku volju, a mogao je staviti veto. Danas mu kažu da je bio diktator. Za ove koji danas koji vladaju, on je veliki demokrata.
Kako danas gledate na Goli otok, koji se smatra velikom Titovom mrljom?
– Danas bi svaka država bivše SFRJ trebalo da ima po jedan Goli Otok. Titov je zamišljen kao mjesto za prevaspitavanje onih koji su bili ruski opredijeljeni. Ali, treba imati u vidu da je u tom periodu 200 hiljada tenkova bilo na granici prema Jugoslaviji. Svako normalan bi nekako sklonio političke protivnike. Bilo je zloupotrebe, to nije nikakva tajna, ali daleko od toga da nije trebalo, i da ne bi bili potrebni za svu ovu bagru koja danas vlada regionom.
Smrt fašizmu, druže Joško…
– Sloboda narodu!
“Narodne novine”
Nema komentara