Kakav fudbal se igra u Republici Srpskoj najbolje znaju gledaoci! A, njih nigdje ni od korova…..Uporedili smo Prvu ligu Republike Srpske i Prvu ligu Federacije Bosne i Hercegovine, i došli smo do alarmantnih brojki……
Trebalo bi da su ova dva takmičenja u znaku jednakosti, jer obje lige daju ekipe koje ulaze u Premijer ligu BiH, ali, nažalost, barem po posjeti na tribinama realnost je sasvim drugačija.
Prva četiri kola Prve lige RS posmatralo je ukupno 7.250 gledalaca (po kolima, 2.850, 1.350, 1.450, 1.600), dok je u četiri kola „komšijske“ lige put stadiona krenulo 25.900 gledalaca! Ili po kolima (6.200, 3.900, 8.700).
Zastrašujuće djeluje podatak da je samo na jednoj utakmici u Bihaću između Jedinstva i Veleža sakupilo se 6.000 gledalaca, ili u Mostaru u duelu Veleža i Olimpika 4.000, dakle na ta dva pomenuta meča više nego na 24 u Republici Srpskoj.
Gdje je problem?
U funkcionisanju Fudbalskog saveza RS, koji je klubove prepustio sam sebi. Kada bi zavirili na blagajne, koliko je stvarno prodano ulaznica, podatak bi bio daleko ispod navedenih 7.250 gledalaca.
Republika Srpska ima zvučnija fudbalska imena od Federacije BiH, ali derbi Borac – Rudar Prijedor privuče 500 gledalaca i to pod svijetlošću reflektora.
Pored Borca i Rudara, tu su još bivši premijerligaši Slavija, Kozara, Alfa Modriča, Drina Zvornik, ali očigledno da oni ne mogu privući više publiku na stadione.
Do tada, u komšiluku sa kvalitetom približnim fudbalskim, ali savezom daleko bolje funkcionalnijim, stvari stoje tako……
Ova slika je sa finala kupa Gradiske.. 13 Skojevki-Kalemi.. to je najposjecenija utakmica u zadnjih par godina na Gradskom stadionu u Gradisci.. tuzno ali istinito
Kao to da cesto isticete ekonomsko stanje,ako nasi prestavnici vlasti stalno trube kako smo bolji dio BiH,sa vecim standardom,i slicno.Gdje je tadicija u Hercegovini,ako jedino izuzmemo Velez,kojeg danas skoro i da nema.Zasto potcinjivati Doboj,Gradisku,Prijedor,Novi Grad,Bijeljinu,Brcko,Trebinje.Pa gradovi zasluzuju da imaju premijerligasa i mnogo veca ulaganja u infrastreukturu, a samim tim bi se vratila u publika.Ovako u te gradove dolaze ekipa poput,Vranjka,Ozrena,Dubrava,i da nepotcijenjiujem ni njihov trud koji je za divljenje,ali ljudi vidite ko je sve ovo degradirao u poslednjih 10-tak godina i tu je problem.
A eto ga ti si bas analiticar za respekt. Kad si vec poceo da se hvatas za zarez onda treba da znas da Etno selo Stanisic vise nije u Prvoj ligi RS vec Premijer BiH a i jos mnogo toga ti je za analizu. A to sto neko Crnjelovo i slicni igraju Prvu ligu dovoljno govori za sebe. A tu ekonomsku snagu bi trebao da analiziras sa premijerkom i predsjednikom jer kazu da je RS jaca i ekonomski najstabilniji dio BiH….a o FSRS ni slova
E baš ga analitički napisa čovjek i odgonetnu gdje je problem?!.Prvo čovjek piše poredjenje dvije lige,a iste imaju različit broj klubova?!Dalje čovjek kaže da se igra fudbal i u RS i u Federaciji što je tačno.Ali kad se pravi analiza onda bi se moralo pogledati koji gradovi,sredine imaju klubove u tim rangovima?.Koliko koji klubovi imaju tradiciji?Pa u RS imamo Borac,Drinu,Rudar Prijedor i Foču sa dugogodišnjom tradicijom i gradskim sredinama.I Slavija je klub sa dugom tradicijom koja se napaja od prije drugog svjetskog rata,ali objektivno i kada je bila premijerligaš,izuzimajući utakmice,sa Željezničarom i Sarajevom u Lukavici je rijetko kad bilo više od 500-800 gledalaca.Možda ,po komentatoru,i Radnika gleda(a premijerligaš je) tek preko hiljadu gledalaca samo kad gostuje Zrinjski,Sarajevo ili Željezničar.A,nije baš da Radnik igra nekvalitetno.Porediti tradiciju zaljubljenosti navijača u Bihaću,Visokom,Gradačcu,Kaknju sa Gornjim Crnjelevom,Etno selom Stanišići i sličnim je zaista daleko od zdrave pameti.Da bi se kometarisale ovakve stvari mora se poslužiti sa puno podataka,poredjenja,ekonomske snage,tradicije i napisati analitički članak.Nažalost,očito da autoru članka nije bio to cilj nego stara ofucana priča uperena protiv FSRS,nije li tako?