Dvojica Krajišnika su posebno značajni u mom životu i stvaralaštvu. Prvi je Branko Ćopić, koji me je u djetinjstvu fascinirao prozom i poezijom, “Doživljajima Mačka Toše“ ili čuvenim poemama poput one “Djed, unuk i petogodišnji plan“. I jednom kada sam mu rekao da sam “od njega krao rime“, pišući svoje pjesme po njima, on se nasmijao i rekao mi: “Dobro si ti ispao na koga si se ugledao!“
Bio je šaljivdžija i čovjek od ugleda, gromada duha i sluha. U SAN-u sam dobio nagradu s njegovim imenom, čime se itekako ponosim. A drugi značajan kolega je Dragan Kolundžija, moj vrli i veliki prijatelj. Čovjek, pjesnik, zatvorenik u ruži, toliko odan poeziji, da sam se ja jednom prilikom uplašio da će on, kako da kažem, prosto pokleknuti pred tom odanošću, pod težinom svoga zanosa – kaže na početku razgovora Ljubivoje Ršumović, veliki srpski pjesnik i prijatelj mladih i najmlađih čitalaca.
Šta je za vas poezija, a šta znače nagrade pjesnicima?
– Za onoga ko joj se preda, poezija je više od života. Pisati je kao disati, to će kazati svi oni koji stvaraju na način na koji i ja stvaram. Ja svaki dan, poslije jutarnjih vježbi i još koječega, sjedam da pišem. Neprestano traje ta inspirativnost koja, na neki način, sazrijeva u meni i to mora biti ostvareno, pa bez obzira hoće li to biti prihvaćeno, a pogotovo hoće li biti nagrađivano. Dok pišem uglavnom ni na šta ne mislim, osim najviše o čitaocima, ponekad o nagradama, kojih sam primio dosta. Da budem iskren, poezija ne trpi mnogo nagrada, možda joj više prijaju nagrde. Te nagrde od nagrada razlikuje samo jedno slovo “a”, ali da citiram velikog Rabidranta Tagorea koji je pjesnicima, poručio: “Vatru u pjesme ili pjesme u vatru!“
Kako je, poslije prve pjesme, sve to teklo i traje, evo, duge godine i decenije?
– To su te duge decenije igre, jer ja sam volio da se igram sa drugarima u djetinjstvu. Znate ono „Kaži ponjava, mama ti je dronjava“. Tu vrstu klepalica ja sam pretvorio u igru traženja rima i danas uživam u tome, tražeći riječi, rime, emocije i teme. Zaista, šezdeset godina bavljenja poezijom, književnim poslom je za poštovanje. A moja poezija, taj moj “mangupluk“, kako je to nazvao veliki Mića Danojlić, koji je kako on veli “dat samo jednom“, jeste zapravo sav moj život i sve oko njega i u njemu.
Šest decenija rada donijelo je veliki broj pjesama ali i knjiga koje ste objavili. Vi ste već književna institucija sa teretom slave. Kako to Ršumović nosi “na leđima“?
– U ovim godinama to je već prijatan teret, ali bilo je prije izvjesnog broja godina i muke. Napadali su me zbog raznih stvari i ja sam tada, smislio jedan slogan. Kada me je jedna novinarka pitala: “Kako podnosite tu slavu?“, rekao sam joj: “Slavnim su me učinile siledžije sedme sile! Sad mi malu djecu prave sve pod firmom cijene slave“. Neki su me, kao, uzeli u zaštitu govoreći: “Ršume, ne sekiraj se, to je sve cijena slave!“ Bilo je, dakle, svega, jer o slavi veliki Jan Paradovski u knjizi “Alhemija riječi“ ima mnogo lijepih misli i kazivanja anegdota, pa to valja vidjeti, da ja to ne citiram…Inače, sve na svoj način “podnosim“ i mislim da je najvažnije ostati svoj, prirodan, onakav kakav si bio izvoran.
A kad bi se to kazivalo brojkama, koliko je pjesama napisano i koliko objavljeno za ovih šest decenija rada?
– To bi se moglo prebrojati u knjigama i u časopisima gdje sam objavljivao pjesme. To me često djeca pitaju na književnim druženjima i ja sam, pritisnut time, došao do brojke od oko 15.000 pjesama. Išao sam po etapama, jer počeo sam još u osnovnoj školi. U trećem razredu sam napisao prvu pjesmu pod velikim uticajem moje učiteljice Milice Vođević, koja me je podržavala. Pa sam onda podijelio to na te, pa na gimnazijalske dane i na dane ovamo, pa one televizijske dane i tako došao do te cifre. Kada je riječ o knjigama, to je blizu stotinu objavljenih knjiga. Bio sam u domu ratne siročadi u Užicu i, naravno, dom kao dom imao je svoju disciplinu. Nismo mogli kao druga djeca u slobodno vrijeme da bazamo, da se igramo, da idemo tamo i ovamo, morali smo to vrijeme da učimo ili čitamo, pa sam ja u to doba, uporno pisao. Bilo je dana kada bih napisao čak dvadeset pjesama dnevno! Bio sam dobar đak, nisam morao puno da bubam, kako se to veli, pa sam svo ostalo vrijeme koristio za čitanje i pisanje.
Otud činjenica da je u vašim izabranim djelima čak četrdeset knjiga, što je zaista dosta, zar ne?
– Naizgled mnogo, ali se sve “uklopilo“ u ono kako je tražio izdavač projekta koji, na žalost, još nije ostvaren u potpunosti. Moj izdavač je tražio izabrana djela, ja sam ponudio dvadeset, a on je zahtijevao četrdeset knjiga i to po deset knjiga pjesama za djecu i za odrasle, te po deset knjiga proze za djecu i odrasle. I sve je to obezbijeđeno i osmišljeno, ali došlo je do toga da projekat nije dobio finansijsku podršku od resornog ministarstva Vlade Srbije. Uzdajmo se da će to, ipak, biti realizovan projekat mojih izabranih djela u četrdeset tomova u ovoj godini koja je pred nama i koju očekujem sa nekom razumnom nadom da će i ta djela, a i mnoge druge stvari, biti valjane i onako kako to najbolje odgovara svima nama.
Penzioner ste, kako se u Srbiji živi od penzije?
– Na sreću, ne živim isključivo od penzije, već od svoga rada, prošlog i ovovremenog. Međutim, znam da većina penzionera, međi njima i neke kolege, žive na rubu egzistencije jer se !”oslanjaju“ samo i isključivo na penziju. A i šta se može više očekivati u zemlji u kojoj se, školovani mladi ljudi, ne mogu zapošljavati, pa tako rasterećivati kućni budžet. Naprotiv, oni žive od tih malih penzija roditelja! Ostalo im je ili to, ili da potraže posao u inostranstvu.
Kakve su vaše veze sa Republikom Srpskom i kako se osjećate ovdje?
– U Republici Srpskoj se živi nešto srpskije nego li u matici Srbiji. Imam dosta prijatelja tamo, dolazim na susrete i drugovanke, poput “Književnih susreta na Kozari”, gdje se osjećam baš potaman. Ali, isto tako uočavam i tamošnje probleme koji su, da budem iskren, slični problemima na najširem području ovdje. Dokle će s njima i kako dalje, ni sam ne znam odgovor.
“Narodne novine”
Nema komentara