Područje bivše Jugoslavije oduvijek je bilo bogato kvalitetnim čuvarima mreže, tako da i danas ima nekoliko vrhunskih golmana koji brane u ”ligama petice”, te čuvaju mreže svojih nacionalnih selekcija.

Nije tu ni BiH izuzetak, ali se čini da na ovom području ipak nedostaje kvalitetan rad sa onim najmlađim ”jedinicama”, pa sve pohvale zaslužuju sarajevska ”Škola golmana” Adnana Guše i Adnana Pervana, te Golmanska akademija ”Prva rukavica” koju je u Banjaluci osnovao Siniša Mrkobrada.

Nekadašnji golman Borca, te Kozare i Laktaša dok su ove ekipe igrale Premijer ligu BiH ističe kako se odlučio za rad sa mladim golmanima iz jednostavnog razloga.

Još 2007. godine kao aktivan igrač Premijer lige bio sam svjestan koliko su golmani zapostavljeni, koliko se malo i nekvalitetno radi sa njima. Ja sam od svoje 11. pa sve do 18. godine bio u Borčevoj školi i nikad nisam imao trenera golmana!!! Zato sam i pokrenuo ovaj projekat, koji je naslonjen na FK BSK, počeo sam da radim sa dva mlada golmana, onda su djeca počela da dolaze i, evo, taj trend se stalno nastavlja. Trenutno, imamo nekih 25 mladih golmana, s tim da taj broj varira pa nas u ljetnom periodu bude i po 40. Dolaze nam talenti iz bližeg okruženja ali i iz Tuzle, Velike Kladuše… a imali smo i golmane iz Francuske, Holandije i Australije koji su se zatekli u Banjaluci, čuli za Akademiju i došli da rade sa nama – ističe Mrkobrada.

U posljednje vrijeme u cijeloj regiji su sve popularnija takmičenja koja se nazivaju ”dvoboji golmana”.

Na početku se za ta takmičenja koristio termin ”rat”, ali je ova riječ, zbog težine koju nosi, veoma brzo zamijenjena sa ”dvobojom”. Na samom početku je to bila samo jedna vježba koja se koristila u trenažnom procesu, a onda je to preraslo u nešto mnogo veće i interesantnije. Inače, ko je i kada pokrenuo takmičenje u formi u kojoj se ono i danas održava, ne mogu tačno da kažem, a ja sam prvi put za ”dvoboj golmana” čuo od kolega iz Beograda, odnosno današnjeg trenera Čikago Fajerflajersa, Aleksandra Sarića, koji je bio trener Predraga Rajkovića, kapitena selekcije Srbije, osvajača zlata na Svjetskom prvenstvu na Novom Zelandu.

Na ovim takmičenjima mladi Banjalučani imaju sve više uspjeha.

Moji klinci su imali dosta uspjeha i moram reći da sam veoma ponosan na njih. Učestvovali smo na dvobojima u Sarajevu, Šapcu, Čačku… ove godine ćemo u Split i Pazovu, zovu nas sa svih strana što nam je posebno drago. Oni koji su uspjeli da u svojim kategorijama budu prvaci su Nikola Kljajić, Rastko Opalić, Filip Ratković, Petar Ćetojević, Simon Račić… Ali, moram posebno da istaknem golmanski dvoboj koji se održava u Sarajevu. U pitanju je jedan zaista izuzetan događaj uz odličnu organizaciju. Na ovo takmičenje dolaze golmani iz skoro svih zemalja Balkana, a broj učesnika je nestvaran… Skoro 200 golmana se okupi na stadionu Olimpika sa samo jednim ciljem, da pokušaju da budu najbolji – naglasio je Mrkobrada.

Odličan rad već je počeo da daje i prve rezultate pa su neki on polaznika ”Prve rukavice” članovi premijerligaških ekipa.

Bilo je talenata i sada recimo Jovan Kutić brani za prvi tim Krupe, dok je Stefan Pupovac u juniorima iste ekipe, a Vladan Kovačević brani za juniore Sarajeva. Uostalom, skoro svi golmani koji se ozbiljnije bave ovim pozivom su bili kod mene. Naravno, ima i opstrukcije i ne gledaju svi blagonaklono na ovo čime se bavim, ali se ja puno ne obazirem na njih!

Interesantno, Siniša Mrkobrada je još uvijek aktivan, brani za ekipu Dubrava koja se bori za ulazak u Drugu ligu RS, a dugotrajnost karijere objasnio je na veoma slikovit način.

Jednostavno, šesnaesterac je moja kancelarija, a gol radni sto. Dok god budem mogao da dolazim na posao, tu sam – zaključio je Mrkobrada.