Fudbaleri Slobode i Poleta 1926 iz Broda (5:1), na “Lukama 2” u Mrkonjić Gradu odigrali su dobru prvenstvenu utakmicu, u okviru 18. kola Druge lige-grupa Zapad. Slavio je domaći sastav zasluženo, mada su gosti iz Borda odigrali odlično prvo poluvrijeme postigli gol i imali još dvije stopostotne prilike preko brzonogog Milana Šakića, ali je na visini zadataka bio golman Slobode Njegoš Zeljković.

I upravo najopasnijeg napadača gostiju Milana Šakića, trener Dejan Pjetlović u 25. minutu je poslao na hlađenje, poslije jedne verbalne rasprave.

Inače, gosti iz Broda u utakmicu su ušli odlično, sa puno dinamike, trčanja, borbe i sa postavkom visoko zadnjom linije na terenu. To je očito domaćine iznenadilo. Igrači Slobode, stekao se dojam da su u meč ušli malo “naduvani” sa devizom “lako ćemo”, što im se moglo osvetiti jer gosti imaju izuzetno kvalitetnu i iskusnu ekipu u kojoj igra nekoliko fudbalera, koji su igrali i u premijerligaškim ekipama Milan Šakić, Aleksandar Kondić, Bojan Petrić, Predrag Travar…

Nakon dvije dobre prilike gostiju, zaprijetili su fudbaleri Slobode. U šansi je bilo poletarac Aleksandar Gavrić, Dragan Domuzin i Srđam Eskić. U 25. minutu ponajbolji pojedinac na terenu Slavko Anđelić izmješao je odbranu gostiju, sjajno ubacio u petarac a jedan od odbrambenih fudbalera Poleta glavom zahvatio loptu koja je pogodila prečku. Prečku su pogodili i gosti, nakon jedne dobre akcije.

Sloboda dolazi u vodstvo u 36. minutu, nakon lijepe akcije navalnog reda, a strijelac je Dragan Domuzin. Gosti poravnavaju rezultat tri minuta kasnije, sjanim golom iz slobodnog udarca Aleksandra Kondića za 1:1. To je bio i rezultat poluvremena i odličnih 45 minuta meča.

U drugom poluvremenu strateg domaćih Darako Maletić u “vatru” baca svoje adute Ognjena Soldata i Stafana Savića,a nešto kasnije Marka Nikića, Viktora Rabca i Aleksandra Stanišića. Na terenu druga slika, jer fudbaleri Slobode igraju brzo, nadahnuto, borbeno i napadački, pa je bilo samo pitanje koliko će lopti završiti u mreži Bojana Dobrijevića, golamna gostiju koji je pokazao zašto je prva jedinica Poleta.

Igrao se 48. minut a Sloboda dolazi do vodstva. Strijelac je opet Dragan Domuzin (koji je u ovom meču propustio nekoliko dobrih prilika za gol). Neko od odbrambenih fudbalera Poleta napravio je prekrašaj na nekih 22-23 metra od gola. Loptu su namjestili Duško Mitrić i Dragan Domuzin. Mitrić je preskočio loptu, a Domuzin šutira i postiže evro gol. U 75. minutu Sloboda vodi sa 3:1, a strijelac je Stefan Savić možda i ponajbolji pojedinac u domaćem sastavu u drugom poluvremenu. On je loptu ubačenu iz kornera zahvato glavom i smjestio u mrežu.

PETARDA NA “LUKAMA 2” ZA PREMIJERU! (FOTO)

Nije se dugo čekalo na četvrti gol koji postiže u svom stilu Ognjen Soldat. Sudbninu gostiju zapečatio je Marko Nikić u poslednjem mnutu meča, kada je “izmiješao” odbranu gostiju i savladao Dobrijevića.

Šef stručnog štaba Slobode Drako Maletić, zadovoljan je pobjedom i igrom svog tima u drugom poluvremenu.

-Mislim da smo jako loše ušli u utakmicu i odigrali prvo poluvrijeme. Stako se dojam da su se igrači se ponašali lako ćemo i da će pobjeda doći sama od sebe. Ne može se lako pobjediti ni jedan protivnik. Imali smo dosta nekih rizičnih pasova, pa smo imali i dosta sreće. Jer Polet je imao nekoliko dobrih prilika. Tako da je prvo poluvrijeme za zaborav. Na poluvremenu smo se malo oštrijim tonom dogovorili da se ne može tako igrati. I vidjelo se da je na terenu poslednjih 45 minuta bila sasvim druga ekipa. Uz naš kvalitet došla je do izražaja i naša bolja fizička sprema. I na kraju zaslužena pobjeda, mada smo na kraju mogli postići još koji gol. U narednom periodu moramo raditi na tome da tokom cijelog meča imamo kontinuitet u igri, kako bi mogli da se borimo za naš cilj, a to je prvo mjesto. S druge strane raduje me što smo stvorili veliki broj šansi i dali golova, jer očito da lako dolazimo u izgledne prilike. Zaslužena pobjeda, a prvo poluvrijeme za zaborav – kaže Maletić.

Strateg gostiju Dejan Pjetlović, zadovoljan je igrom svoje ekipa samo u prvom poluvremenu.

Čestitam Slobodi na zasluženoj pobjedi i želi im mnogo sreće u daljem toku prvenstva. Iskreno malo nas je presjekao taj drugi gol u ranoj fazi drugog poluvremena. Polije toga gola očitio se nismo mogli oporaviti, a poslije trećeg gola meč je krenuo u lošem smjeru za našu ekipu – kaže Pjetlović.

Treba reći da je sudijska trojka na čelu sa Bojanom Džepinom iz Prijedora odlično sudila utakmicu, a svojom sportskim ponašenjem doprinos su dali i fudbaleri. Pa sudija nije imao potrebe da sakcionisanjem žutim kartonima.

Utakmica Sloboda-Polet imala je nekoliko zanimljivosti.Naime, na terenu su bila dva brata blizanci Srđan i Slobodan Đukanović, koji su igrali na poziciji lijevog beka. Srđan u sastavu Slobode, a Slobodan u sastavu Poleta. I predstavili su se mrkonjićkoj publici da su odlični fudbalari.

Zanimljivo je i to da je u zapisniku domaćeg tima za meč bilo čak deset fudbalera mlađih od 21 godine, a kod gostiju četiri.

Inače, utakmica Sloboda-Polet 1926 bio je prvi službeni (prvenstveni) meč na pomoćnom stadionu “Luke 2”, sa vještačkom travom. Kao što je poznato stadion “Luke 2” u upotrebu je predat početkom avgusta prošle godine. Izvršni odbor Fudbalskog saveza Republike Srpske dao je odobrenje FK Sloboda da prvenstvene mečeve može da igra na “Lukama 2” do kraja ove sezone.

Tekst i foto: Slobodan Dakić