Za razliku od trnske Sloge, u FK Laktaši finansijska situacija je malo bolja. Međutim poslovanje otežava blokada klupskog računa kao i činjenica da ni ovaj klub odavno nema uprave, a brigu o istom vodi jedino zamjenik načelnika opštine Laktaši. Kao i Sloga, i Laktaši su ljetos bili pred totalnim kolapsom, ali su nekako se okupili i krenuli sa pripremama i takmičenjem. Ipak, to nisu prošlosezonski Laktaši, klub teško dolazi do bodova, zbog teške situacije tokom ljetne pauze ostao je bez planiranih pojačanja i uz povrede važnijih igrača vodi grčevitu borbu za život, a da sve ne funkcioniše kako treba govori i najava odlaska iz kluba trenera i sekretara.
I Sloga i Laktaši godišnje od opštine dobiju mizernih 10.000 maraka, što je 833 KM mjesečno koje nisu dovoljne da se organizuje jedna domaća utakmica, dok većina drugih klubova u Drugoj ligi – Zapad se može pohvaliti daleko većim ciframa, laktaška opština i njen načelnik za svoj fudbal i omladinu ne čine apsolutno ništa.
Zbog finansijskog kolapsa treću ligu petom je morao zamijeniti Regionalac iz Kosjerova Milan. Klub koji je samo godinu ranije izborio istorijski nastup u trećoj ligi, nakon samo jedne sezone morao je odustati od takmičenja. Razlog je loša infrastruktura i nedostatak finanijskih sredstava za dalji rad. Ni činjenica da je načelnik opštine Laktaši iz ovog sela nije mnogo pomogla fudbalskim entuzijastima u Milanu.
FK Župa iz Milosavaca je 2016. godine ispala iz Druge lige, međutim odmah je odustala od Regije zbog loše finansijske situacije pa se automatski preselila u opštinsku ligu, a ove godine je izborila plasman u četvrti rang. Međutim, veliko je pitanje kako će i da li će Župa završiti takmičenje u Područnoj ligi, razlog su opet finansije.
FK Borac Maglajani teškom mukom je prošle sezone izborio opstanak u Područnoj ligi, a s obzirom da je klub spao samo na jednog čovjeka, koji je u isto vrijeme i golman i trener i ekonom i sekretar i šta sve još ne, pitanje je dokad će i ovaj, nekad uzoran kolektiv, postojati.
FK Mladost iz Glamočana se ne takmiči nigdje već nekoliko sezona, klub ne postoji više u evidenciji fudbalskog saveza, ali koliko -toliko uspješno opstaje sa mlađim kategorijama.
I kao šlag na tortu, Opštinski fudbalski savez Laktaši, na čijem čelu je politički postavljeno rukovodstvo, koje je za dvije godine srozalo ovaj savez da je postao trn u oku kako PFS Gradiška tako i FSRS.
Laktaši su decenijama bili poznati po radničkim sportskim igrama, koje se nakon 2015. godine više ne organizuju, Kup takmičenje doživjelo je potpuni debakl, jer nekoliko kola igrano je bez službenih lica.
Da li je ovo najava presjeka koji će povući fudbal prema napretku, ili je nažalost najava “crnih” dana koji su već tu….
Djoko Starcevicu koji nemas muda da se javno prestavis pa pises gluposti pod skrivenim imenom o propadanju fudbala kao viseslojni,to samo ti mozes tako bezobzirno da lazes.Sto nerece da su vecina propala od kada si ti jedna od glabvnih poluga u tom istom savezu gdje se nalaze ti klubovi.Sto nespomenu i ostale,recimo Rogolje,klub koji eto po tebi nije bio clanom ni cetvrte lige,a ugasio si ga,pa Studenac iz KObasa,Kladare,Lisnju,i da nenabrajam dalje.da omalo imas morala,pokrio bi se usima i odstupio sa tih silnih pozicija koje ti je Kovacevic dodijelio.
Grobaru jedan.
Napokon i jednom realan komentar na ovim stranama.Čudno da nije pripisano loše stanje PFS,kako to čitamo više od godinu dana.No to ostavimo po strani i recimo da je ovom tekstu,kad se već analiziralo,ponudilo i još realnosti.Euforija klubova sa području opštine Laktaši je krenula bez ikakve selektivnosti.Tradicionalno na području opštine su fudbalom u nizu godina se bavili:Sloga(Trn),Potkozarje(Aleksandrovac i Župa Milosvci.Opštinski klub Laktaši je zaživio sedamdesetih godina,da bi nerealnim ambicijama stigao čak i do Premijer lige,a potom se strmpoglavio do druge lige u FSRS.Sjetimo se i Sloge iz Trna iz doba mecene gospodina Slavka Roguljića kada je klub bio i prvakom RS,da bi neki,po povlačenju Roguljića “glumili” velike predsjednike pa dizali iz banke kredit,a potom klub napuštali ostavljajući mu dugove.Priča o Mladosti iz Gla,očana je slična ovoj.I tamo je bilo entuzijazma i ljubbavi prema klubu,ali kad su se pojavile privatne škole i mogućnost olake zarade zaboravilo se na seniorski pogon i klub je polako gašen.Slučaj Milana iz Kosjerova je takodje plod neresaalne ambicije.Umjesto da u klubu prvo razmisle o infrastrukturi,rukovodstvo je težilo rezultatima za visoke domete.Kad su došli u situaciju da moraju imati uslove(dimenzije igrališta) realno su shvatili da im nije mjesto u trećoj ligi.Istina pokušaja da se te nerealne ambicije prevale na savez nisu prošle.Možda je najtragičnija situacija u Župi,klubu koji je od nižerazredne sredine paralelno mislio i o uslovima.Tadašnje rukovodstvo je napravilo uslove za većinu rangova,ali sudbina sponzora ih je vratlia takmičarski nisko.Pominjanje nekadašnje organizovanosti oko takmičenja radnika je ,u današnjim vremenima,smješno.Pa i pticama na grani je jasno da je prije devedesetih bilo jedno vrijeme,a danas je ovo kapitalističko okrutno u kome caruje samo jedna rije zvana “many”.Nema više sizova fizičke kulture.Pa vidite da se danas ko ima para može školovati,da se ne kaže olako doći do diplome,iza koje ne stoji znanje.Danas prosječno od 20-30 odbornika(ovisi o veličini opštine)odluči o trošenju para(naših zajedničkih) ne uvažavajući glas i zahtjev većine njihovih glasača.Kad ovako pogledamo stvar onda nam postane jasno kuda ide fudbal u opštini Laktaši?Na kraju i pitanje svima-koliko je danas pravih amaterskih radnik u sportu?I oni istinski koji su to olako se pribijaju na stub srama,podmeću im se kojekakve negativne kvalifikacije,pogotovo od onih koji su najmanje dali sportu.
Laktasi kao drugoligas od opstine dobiju 10.000,a recimo Sloga Srbac 50.000,Izgleda da je srbacka privreda 5 puta jaca od Laktaske,Hahaha.Ugasiti Igokeju ili neka je finansira vlasnik.
J…š fudbal,nek je Igokea jaka…
Opstina koja ima 600 privrednika ne moze izgurati dva drugoligasa, nije ne moze nego nece…