Iako je startovala 6. avgusta prošle godine, Prva liga Republike Srpske igrala se do 10. juna ove godine i tako ušla u Ginisovu knjigu rekorda, jer je postala jedino sportsko takmičenje u Evropi čija sezona traje duže od deset mjeseci.
Na taj način, fudbaleri Borca, šampioni Republike Srpske, svoj povratak u Premijer ligu BiH obilježili su gotovo bez pauze, jer sve ekipe koje se takmiče u BiH eliti startovale su sa pripremama za novu sezonu između 10. i 15. juna, a oni su iz stare sezone izašli pet dana ranije!
S obzirom na sve ovo, u zahtjevnije takmičenje ući će umorni i “izraubovani” od višemjesečnog “potucanja” po terenima Prve lige RS.
Čelnicima FSRS za opomenu nije bila ni smrt igrača šamačkog Borca, koji je na paklenoj vrućini u junu 2013. godine stradao na terenu u Derventi, u utakmici baraža protiv Tekstilca iz Dervente.
– Da su tada procesuirani čelnici FSRS koji su aminovali takav kalendar takmičenja, vjerujemo da bi se utakmice u šampionatu RS završavale znatno ranije – kaže izvor iz IO FSRS, koji nije saglasan sa većinom odluka svojih kolega.
On podsjeća da se posljednje kolo Prve lige RS poklopilo i sa utakmicama kvalifikacija za Mundijal u Rusiji, i dok je cijela Evropa završila nacionalne šampionate sredinom maja, u Republici Srpskoj igrala se podijeljena liga za “prvaka” i “opstanak”.
Milorad Sofrenić, potpredsjednik FSBiH, koji je godinama glavni vezni igrač u timu kontroverznog Mile Kovačevića, predsjednika FSRS, priznaje da bi trebalo razmisliti o tome.
– Iskreno, malo sam zatečen pitanjem, jer sada sam u Sarajevu, a ne u organima FSRS. Ali kada kažete o kojim datumima se radi, jasno je da bi trebalo naći model da ga prilagodimo tako da naš šampion ima ravnopravan položaj sa ostalim ekipama – poručio je Sofrenić, iako ostaje neshvatljivo da jedna od ključnih figura fudbala Srpske ne poznaje termine prvog stepena takmičenja asocijacije iz koje dolazi.
Isto tako, i pauza u prvenstvu pod kapom FSRS, između jesenjeg i proljećnog dijela šampionata, najduža je na “starom kontinentu”. Primjera radi, posljednje kolo jeseni igrano je 16. novembra prošle godine, a proljeće je startovalo 11. marta, pa su fudbaleri bili na “prinudnom” odmoru gotovo četiri mjeseca.
– Bez obzira na loše vremenske uslove, očajnu infrastrukturu, pauza traje koliko i oba dijela prvenstva. Pomalo nestvarno zvuči kada lopta u svijetu miruje, jer se igraju mundijali ili kontinentalna prvenstva, kod nas traju završne utakmice za titulu ili opstanak. Pa, imate slučajeve da i ono malo publike što dođe na stadion, na poluvremenu traži najbliži kafić da vidi šta se dešava na evropskim i svjetskim takmičenjima. To samo pokazuje nakaradnost sistema koji već godinama baštini Mile Kovačević sa svojim saradnicima – istakao je Slobodan Tešić, fudbalski radnik iz Brčkog.
A, da je u FSRS odavno trulo mnogo toga, pokazuje i sudijski sistem, jer klubovi iz RS nemaju gotovo nikakav uticaj u Premijer ligi BiH, iako prvi čovjek Komiteta za sudije FSBiH dolazi iz FSRS, a riječ je o Draganu Banjcu iz Kozarske Dubice.
Prošle godine čak četiri ekipe iz RS morale su u niži stepen takmičenja (Borac, Rudar Prijedor, Slavija, Drina), a u šampionatu koji je nedavno završen, ponovo je bilo odluka koje su išle na štetu predstavnika RS.
– Krupa je ostala bez najmanje 150.000 evra, jer banjalučki arbitar Ognjen Valjić nije svirao očigledan kazneni udarac za Sarajevo u finalu Kupa BiH. Da je to učinio, umjesto Širokog Brijega, BiH bi na evropskoj fudbalskoj sceni predstavljala Krupa. Nakon svega, Valjić je kažnjen tako što nije sudio tri utakmice, a niko i ne razmišlja o tome da namiri štetu kolektivu iz Krupe na Vrbasu, koja je nemjerljiva. Klubovi iz RS, Radnik i Krupa su u nekoliko mečeva drastično oštećeni, pa su na kraju ispali iz voza za Evropu – poručio je naš izvor blizak članovima Sudijskog komiteta FSRS.
“Narodne novine”
Nema komentara