U potrazi za afirmacijom i napretkom u karijeri sve je više mladih fudbalera sa svih strana svijeta, koji stižu na fudbalske terene i to ne samo one premijerligaške, već i one u Prvoj ligi Republike Srpske.
Neki od njih se zadrže veoma kratko i nestanu praktično preko noći, jer im ovo bude samo usputna stanica, a neki od njih već nekoliko sezona zarađuju u Srpskoj. Veliko je pitanje o kolikim se iznosima radi, ali je odavno jasno da im nadoknadu, najvjerovatnije dovoljnu samo za puko preživljavanje, uplaćuju menadžerske agencije, koje se nadaju da će na njima jednog dana zaraditi neki veći novac, dok su klubovi “dužni” najčešće da im obezbijede samo smještaj i hranu.
I dok je sasvim jasno da je dolazak u Evropu san svakog fudbalera iz siromašnih zemalja Južne Amerike i Afrike pomalo nestvarno zvuči da među strancima ima igrača iz bogatih zemalja. Po tome prednjače Japanci, kojih je sve više, ali i Južnokorejci. Sve je više i Evropljana, tako da tu ima Rusa, Poljaka, Gruzina, Engleza, čak su tu i Amerikanci i Kanađani, ali i oni iz egzotičnih zemalja poput Santa Lucije i Sijera Leonea.
Odranije je poznato da se stranim fudbalerima ne smatraju igrači iz zemalja nastalih raspadom bivše Jugoslavije, a kada bi se oni računali sigurno da bi skoro trećinu aktivnih fudbalera činili stranci. Međutim, ovako ih je za sada 36 od kojih prednjače u Slobodi iz Novog Grada.
Na stadionu “Mlakve” sve je manje domaćih fudbalera. Čak 11 ih ima pasoš neke od eks-Ju zemalja, a sedam su “pravi” stranci. To su: Samba Vil koji ima pasoše Sijera Leonea i Holandije, Souza Kortiso Luka (Brazil/Španija), Mačej Mačkov (Poljska), Dijar Šamuzov (Ukrajina), Fransis Jagr (Gana), Alonzo Pirt (SAD/Jamajka) i Ivo Mendeš da Silva (Brazil). Dva stranca manje ima Drina HE: Tae Kvan Oh (Južna Koreja), Oleg Tiulkov (Rusija), Juto Nakamura (Japan), Lukas Nahul Oheda (Argentina) i Sang Von Jeong (Južna Koreja), kao i Velež iz Nevesinja: Žunior Avono (Kamerun), Bajan Mohamed Aman (Sveta Lusija/ Engleska), Žunior dos Santos Edmar (Brazil), Rodriguz Enrike Raez (Peru/Brazil) i Serhio Andres Pamplona (Kolumbija). Za Leotar igraju četvorica: Balestero Kabral Davi (Brazil), Fal Modou (Senegal), Aziz Oseni (Nigerija) i Ribeiro Mota Mateus (Brazil).
Po dva stranca imaju: Zvijezda 09 (Hajford Boafo iz Gane i Olanrevaju Adams Ibrahim iz Nigerije), Romanija (Markos Ignasio Sosa, Argentina i Andres Hinestroza Žordan Kampanja, Kolumbija), Drina iz Zvornika (Kai Taker, koji ima kanadsko i japansko državljanstvo, te Derik Gjamfi iz Gane), Sutjeska (Jong Von Kim, Južna Koreja i Taiga Učida, Japan), mrkonjićka Sloboda (Alen Nakebija, Rusija i Demetre Gvašalija, Gruzija), te BSK za koga igraju Japanci Riku Takei i Daju Sengoku. Po jedan inostrani fudbaler nastupa za Rudar Prijedor (Žozef Amoa, Gana), Kozaru (Obed Artur Žunior Njantakji, Gana) i dubički Borac (Harei Maeda, Japan).
Preostalih pet klubova uopšte nema strane fudbalere. Tako za Željezničar Sport team svi igrači koji nastupaju imaju samo pasoš BiH, a “pravih” stranaca nema ni u Laktašima, Ljubiću, Slaviji i Famosu. Popularni “motoristi” su u prvom dijelu sezone imali trojicu, ali su se u zimskom prelaznom roku riješili njihovih usluga. Riječ je o već pomenutom Pirtu, kao i Argentincima Franku Abrego, koji je prešao u Posušje i Huanu Hozeu Fontemaćiju (Jedinstvo, Bihać).
Posljednji fudbaler iz inostranstva koji je stigao na terene Republike Srpske je Rus Oleg Tiulkov. Riječ je o 20-godišnjem napadaču, koji je postao novi igrač Drine HE, a stigao je iz bjeloruskog Slomina. Prije toga je igrao za još jedan klub iz ove zemlje, Lidu. Pravo nastupa za Višegrađane, koji se grčevito bore za opstanak, imaće od sljedećeg kola.
Nema komentara