Fudbaleri Borca odigrali su najbolju utakmicu u dosadašnjem toku sezone i na taj način zasluženo slavili u velikom derbiju 12. kola BHT Premijer lige, na Gradskom stadionu u Banjaluci, protiv sarajevskog Željezničara 3:0.

Borbeno su crveno – plavi ušli u susret od prvog minuta i stigli do ranog vođstva. Fenomenalni Stojan Vranješ poslao je izuzetno precizan pas prema Kajkutu, koji je krenuo ka golu Erića, te sa 20-ak metara efektno završio kontranapad domaćih.

Uslijedio je potom period igre u kojem je Željezničar imao blagu terensku inicijativu, ali do odlaska na odmor gosti iz Sarajeva nijednom nisu uspjeli zaprijetiti golu Mladena Lučića.

Pokušavali su plavi i u drugom poluvremenu doći do izjednačenja, ali nikako nisu uspjeli pronaći pukotinu u posljednjoj liniji Borca.

Iskoristili su to domaći i pet minuta prije kraja postigli i drugi gol. Svega par trenutaka nakon što je ušao u igru, Marko Mirić našao se u odličnoj poziciji, jedan na jedan sa golmanom, nakon još jedne fenomenalne asistencije Vranješa, te postigao prvenac u crveno – plavom dresu.

Tada je mnogobrojna publika na Gradskom stadionu već počela da slavi, a
erupciju oduševljenja oko 5.000 gledalaca izazvao je Marko Jovanović u prvom minutu sudijske nadoknade, kada je pogodio za konačnih 3:0.

Prethodno je Srđan Vujaklija, koji je nakon drugog gola zamijenio odličnog Sašu Kajkuta, bio u prilici da postigne gol, ali je odbrana Željezničara uspjela da interveniše, pa je Erić poslao loptu u korner. Ipak, nakon tog prekida postavljen je konačan rezultat.

Borac je tako pred odlazak na reprezentativnu pauzu stigao do 18. boda, te je prešao u gornji dio tabele.

-Mislim da smo u ovoj utakmici znali šta hoćemo. Dobro smo ušli u meč, dali gol koji nam je dao sigurnost i vjeru u dalji tok utakmice. Bila je neizvjesna utakmica. Mogli smo možda i prije postići gol, to se dogodilo na kraju. Dugo smo čekali da riješimo ovu utakmicu i mislim da je potpuno zaslužena pobeda. Da li je trebala da bude ubjedljvija ili ne u to ne ulazim. Nama je ova pobjeda trebala, imali smo poslije nekih dobrih igara loše rezultate, prije sedam dana smo bili u drugačijoj situaciji.  Ove pobjede su nam dale mirnoću. Nema neke euforije, idemo od utakmice do utakice – smireno je poručio trener Borca Branislav Krunić.

Slijedi reprezentativna pauza, a u narednom kolu za dvije sedmice Borac je gost Zvijezde 09 u Ugljeviku.