Fudbaleri Borca savladali su sarajevski Željezničar u derbi susretu 14. kola m:tel Premijer lige BiH, igranom na Gradskom stadionu u Banjaluci rezultatom 4:3. Ovo je prvi put da je na jednom meču ova dva rivala postignuto sedam golova!

Odlično prvo poluvrijeme započelo je golom već u četvrtom minutu. “Crveno – plavi” su izveli prekid na 35 metara od gola Željezničara, Goran Zakarić je ubacio loptu u kazneni prostor, odbrana gostiju reagovala je nespretno i u gužvi lopta je došla do Jove Lukića koji je sa nekoliko metara glavom prebacio Filipa Erića i doveo Borac u vođstvo.

Tri minuta kasnije, nakon nešto lošije reakcije borčeve odbrane lopta je došla do Siniše Stevanovića, koji je sa ivice šesnaesterca preciznim udarcem matirao Bojana Pavlovića.

Borac je ponovo poveo u 17. minutu. Zakarić je prošao po lijevoj strani i ubacio loptu u peterac, potom se Lukić dobro zagradio, ostavio povratnu loptu do Ziljkića, koji je šutirao, a kapiten Vranješ joj je na putu prema golu promijenio smjer i ona je prevarila Erića.

Šest minuta kasnije 2:2?! Bekrić je dobrim pasom izbacio Ivana Lendrića koji je sa desne strane ubacio loptu u peterac, gdje se najbolje snašao Ermin Zec i sa nekoliko metara klizećim startom zatresao mrežu Borca.

Borac je u 39. minutu i treći put na utakmici poveo. Ziljkić je započeo akciju i poslao loptu ka Lukiću, on se izborio sa defanzivcima Željezničara i potom uposlio Zakarića, koji sa 11 metara snažnim udarcem tjera Erića da treći put vadi loptu iz mreže.

U drugom dijelu, tačnije u 53. minutu novo izjednačenje. Sjevnula je kontra gostiju, Petar Bojo je uposlio Zeca, koji je u situaciji jedan na jedan sa Pavlovićem lagano matirao golmana Borca.

Nakon toga intenzitet meča je pao. Malo je nedostajalo da Ziljkić u 77. minutu zatrese mrežu Željezničara. Prihvatio je pas na lijevoj strani i solo prodorom ušao u sredinu, te sa 20-ak metara gađao, ali ipak bio za malo neprecizan i lopta je otišla pored gola gostiju.

Kada su svi očekivali da će se utakmica završiti bez pobjednika, sa nekih 25 metara sjevnula je lijevica Gorana Zakarića u 85. minutu, za konačnih Borac – Željezničar 4:3!

-Postići četiri gola protiv ekipe koja je u dosadašnjih 13 susreta primila šest pogodaka i koja prije večerašnjeg duela više od godinu dana nije imala poraz u gostima je velika stvar i mislim da smo zasluženo pobijedili. Gradski stadion je i dalje neosvojiva tvrđava, a nadam se da će tako ostati i ubuduće. Istina je da smo manje rizikovali u finišu, ali sam znao da imamo igrače koji mogu da naprave kvalitetan odlučujući potez, a Zakarić je postigao sjajan gol – rekao je trener Borca Vlado Jagodić.

Slijedi reprezentativna pauza. Narednu utakmicu u šampionatu Borac igra za dvije sedmice, a rival je ekipa Zrinjskog u Mostaru.