Srbija je poražena u meču prvog kola na turniru Evropske lige od Norveške, poslije velike borbe, produžetka i penala. Neprecizan je u trećoj seriji bio jedan od najboljih pojedinaca meča, Nemanja Vučićević, čiji je šut zaustavila stativa.

Imali su “Orlovi” nekoliko prilika da završe meč kao pobednici, vodili su 4:3, potom i 5:4, kad je pogodio Jovančić, dva minuta pre kraja. Ipak, Jakobsen je bio koban po srpski tim. Najprije je izjednačio u regularnom dijelu susreta, u poslednjem minutu, te su Norvežani izborili dodatna tri minuta – 5:5.

Srbija je još jednom povela, u poslednjem minutu produžetka, posle gola Čubrilovića, tačno 48 sekundi pre kraja dodatnog perioda. Ipak, nisu “Orlovi” izdržali do kraja, a ponovo je pogodio Jakobsen, ovoga puta 12 sekundi prije poslednjeg sudijskog zvižduka! Poslije već opisanog raspleta i jedanaesteraca „Vikinzi“ su ostvarili trijumf.

Nije Srbija imala sreće u prvoj trećini, posebno u njenoj završnici. Norvežani su poveli posle šuta Jakobsena u poslednjem minutu ove dionice, a lopta je na putu do gola nezgodno odskočila i prevarila Milivojevića – 0:1.

Nemanja Vučićević je izjednačio samo 24 sekunde po startu druge trećine. Bila je to sjajna kontra i rutinska egzekucija najboljeg strijelca srpskog tima – 1:1. Nedugo potom Srbija je vodila, poslije prelijepe akcije i gola debitanta Trajkovića – 2:1.

Ali, ponovo je neopreznost skupo koštala tim Dejana Kneževića, poslije šuta golmana Sandsoera loptu je glavom zakačio Salveson, Milivojević je bio nemoćan u ovoj situaciji – 2:2.

U 26. minutu, neopreznost srpskog tima iskoristio je ponovo Jakobsen, koji je preciznim šutem vratio prednost svom timu – 2:3. No, to je bio tek bio početak uzbuđenja. Vučićević je doneo novo izjednačenje iz slobodnog udarca, bio je to vrlo snažan i precizan šut – 3:3.

Završnica je bila paklena, uz „kišu golova“. Najpre je prednost Norveškoj, poslednju na ovom meču, donio golman Sandsoer – 4:3. Usledila je maestralna akcija domaćeg tima poslije kornera i poluvolej kapitena Nikole Čubrilovića za izjednačenje – 4:4.

Odmah potom, još jedna perfektna akcija i gol posle dodavanja rukom golmana Milivojevića, te završnica glavom Jovančića – 5:4.  Bio je to gol kakav se rijetko viđa! Ali, potom je u dva navrata Jakobsen spašavao svoj tim, najprije na isteku poslednje trećine, a potom i 12 sekundi prije kraja produžetka…

Knežević: Žao mi je, malo je nedostajalo

Dejan Knežević, selektor srpkog tima, čestitao je igračima na pobedi, ali je imao i šta da im zameri posle nesrećnog poraza.

– Teško mi je i žao mi je zbog momaka, dali su sve od sebe. Umoran sam i ja posle svega ovoga, primili smo gol 12 sekundi pre isteka produžetka. Čestitam momcima, stvarno su se borili, drugačije je nego prošle godine. Imali smo ih, imali smo pobedu, na kraju nismo ni bod uzeli. Sledeći su Česi, moramo da se vratimo kako znamo i umemo – rekao je Knežević.

Čubirlović: Da ovo što pre zaboravimo

Nikola Čubirlović, kapiten srpskog tima, bio je razoćaran zbog poraza, ali i ponosan na borbenost koju su prikazali njegovi saigrači.

– Ostavili smo srce na terenu, ispoštovali smo 95% onog što je dogovoreno. Ono što nismo, došlo nam je glave. Imali smo dobijenu utakmicu, primili smo gol 12 sekundi pre kraja. Moramo ovo da zaboravimo, da se fokusiramo na Čehe, da probamo da pobedimo ekipu koja je fizički zaista jaka. Samo trijumf nas ostavlja u igri za plasman na finalni turnir u Kataniji – rekao je Čubrilović.

Ostali rezultati: Estonija – Češka 3:5, Španija – Njemačka 2:4 Francuska – Rusija 4:2.

Drugo kolo (subota): Estonija – Norveška (B divizija), Španija – Francuska (A divizija), Rusija – Njemačka (A divizija), Češka – Srbija (B divizija, 18 časova).

Treće kolo (nedjelja): Češka – Norveška (B divizija), Njemačka – Francuska (A divizija), Rusija – Španija (A divizija), Srbija – Estonija (B divizija, 18 časova).

Srbija – Norveška 8:9 penalima, 6:6 (0:1, 2:1, 3:3, 1:1)

Strijelci: 0:1 – Jakobsen u 12, 1:1 – Vučićević u 13, 1:2 – Trajković u 18, 2:2 – Salveson u 19, 2:3 – Jakobsen u 26, 3:3 – Vučićević u 30, 3:4 – Sandsoer u 31, 4:4 – Čubirlović u 32, 5:4 – Jovančić u 34, 5:5 Jakobsen u 35, 6:5 – Čubrilović u 39, 6:6 – Jakobsen u 36. minutu. Penali: 0:1 – Jakobsen, 1:1 – Jovančić, 1:2  Salveson, 2:2 – Čubrilović, 2:3 – Jaland, promašaj Vučićević.

Nacionalni stadion za fudbal na pesku na Adi Ciganliji. Sudije: Mihail Prokarau (Belorusija), Oleg Čebotari (Moldavija), Vladimir Taškov (Bugarska) i Tomaš Vinjiarčik (Poljska).

SRBIJA: Milivojević, Grujić, Valentić, Martinović, Trajković, Čubirlović, Jovančić, Radisavjević, Lazić, Vučičević. Selektor: Dejan Knežević.

NORVEŠKA: Kale, Kandal, Jaland, Senja, Li, Kristofersen, Salveson, Jakobsen, Sandsoer, Moen Hansen. Selektor: Johan Salveson.