Fudbaleri Radnika u prvoj utakmici kvalifiakacija za UEFA ligu Evrope, savladali su Spartak iz Trnave u prvoj utakmici prvog kola kvalifikacija za UEFA Evropske lige rezultatom 2:0 (1:0) i stekli lijepu prednost pred revanš u Slovačkoj za sedam dana. Bila je ovo treća evropska utakmica ”Plavih” i prvi, istorijski, trijumf, na banjalučkom Gradskom stadionu.

U petom minutu prva velika prilika za Radnik, Velibor Đurić je odlično sproveo loptu iza leđa odbrane Slovaka, iz prve je šutirao Seid Zukić, ali je golman Spartaka Dobrivoj Rusov odlično intervenisao i izbacio loptu u korner. Uzvratili su gosti u 17. minutu, odlično je ubacio loptu Marko Tešija u šesnaesterac Bijeljinaca, Brazilac Tavareš Dos Santos je pokušao, ali njegov šut je izglokirao Ivan Simonović.

Usljedio je miran period utakmice, Radnik je bio nešto agilniji i ka golu Spartaka, dok je s druge strane u prvih pola časa igre brazilski internacionalac Tovareš čak pet puta “ulovljen” u ofsajd zamku odbrane Semberaca.

Ofanziva domaćina se isplatila u 34. minutu, Radnik je poveo golom Nedima Mekića odličnim šutem sa dvadesetak metara, iskosa sa lijeve strane. Bio je to klasičan “suvi list” poslije asistencije nekadašnjeg omladinskog reprezentativca Republike Srpske i BiH Slaviše Radovića, golman Slovaka je “zaplivao” kroz vazduh i samo uljepšao odlazak lopte u suprotan ugao njegovog gola. Pogodaka za evrovizijsku razmjenu!

Do kraja prvog poluvremena Bijeljinci su imali takođe više od igre, u taboru gostiju se videla i nervoza, pa je zbog jednog “lakta” Filip Dangubić postao prvi fudbaler na utakmici sa žutim kartonom. U 45. minutu Radnik je izveo sjajnu akciju, ali je Demir Peco, zvanično najbolji fudbaler Republike Srpske za 2018. godinu bio u “milimetarskom” ofsajdu.

Već na startu drugog poluvremena Radnik je udvostručio svoju rezultatsku prednost. Napad Bijeljinaca je išao po lijevoj strani, Dejan Maksimović je sjajno, između dva igrača odbrane Spartaka, dodao loptu do kapitena, 37-godišnjeg Velibora Đurića koji iskosa sa nekih dvanaest metara, šutira kroz noge odbranbenom igraču slovačkog tima Bogdanu Mitrei i golman Spartaka je bio nemoćan.

Slovaci su uzvratili u 51. minutu kada je sa više od 30 metara topovski šutirao Lukaš Lovat, ali je Dalibor Kozić bio oprezan i na mestu, izboksovao je loptu u polje. Deset minuta kasnije pokušao je i kapiten Mitrea šutem sa 25 metara, lopta je završila preko gola Kozića.

Igrao se 76. minut kada su ”Plavi” izveli kontranapad, Mekić je uposlio Đurića koji je izašao sam “oči u oči” ispred golmana Rusova, kojeg je pokušao lobovati ali je pogodio slovačkom golmana u grudi, pa je ona otišla u korner. Sjajna prilika za gol je otišla u nepovrat. Do kraja susreta se ništa značajnije nije dogodilo, pa je Radnik zasluženo slavio trijumf u Banjaluci protiv Slovaka, te kapitalnu prednost od 2:0 nosi sa sobom na gostovanje u Trnavu, gdje se revanš igra za sedam dana.

RADNIK – SPARTAK TRNAVA 2:0 (1:0)

Strijelci: 1:0 Mekić (34), 2:0 Đurić (48). Stadion: Gradski u Banja Luci. Gledalaca: 3.500. Sudija: Volen Činkov (Bugarska).  Žuti kartoni: Popara, Đurić (Radnik), Sobčik, Dangubić, Lovat (Spartak).

Radnik: Kozić, Radović, Simonović, Sušić, Mekić (od 86. Bradonjić), Popara, Zukić (od 66. Motika), Peco, Maksimović (od 79. Plavšić), Đurić, Šubert.

Spartak: Rusov, Turna (od 55.  Sobčik), Mitrea, Dangubić (od 79.  Kelemen), Tešija, Jakubek (od 55. Oršula), Menih, Mikalek, Halilović, Tavareš, Lovat.