Derbi 13. kola Premijer lige BiH zasluženo je pripao rukometašima Borca koji su sa 28:24 savladali Derventu i na taj način prvi dio sezone završili na drugom mjestu, odmah iza prvoplasirane Vogošće.

Utakmica starih rivala i dva najbolja kluba iz Republike Srpske protekla je u velikoj borbi, ali i fer i korektnoj igri, koja je nerijetko izazivala velike aplauze sa tribina ”Borika”. Nakon početnog vođstva gostiju (1:0, 3. minut), Banjalučani veoma brzo preuzimaju kontrolu igre i rezultata pa je u 11. minutu na semaforu 5:2 u korist Borca. U naredna tri minuta ”crveno-plavi” ne uspijevaju da realizuju čak tri sedmerca, tačnije sva tri je fenomenalno zaustavio iskusni Dragan Starčević, pa umjesto ubjedljive prednosti, izabranici Ratka Đurkovića dozvoljavaju rivalu da zadrži rezultatski priključak, pa je u 19. minutu na semaforu neriješeno – 6:6.

Ipak, u narednih sedam minuta, najviše zahvaljujući odličnoj igri u odbrani, Banjalučani stižu do četiri gola viška, 11:7, da bi se na odmor otišlo pri rezultatu 12:10.

Drugo poluvrijeme bilo je kao preslikano onom prvom, Borac pravi seriju 3:0 i stiže do vođstva 16:12, a onda Derventa preuzima igru i za samo tri minuta dolazi do izjednačenja, 16:16. Potom se rivali izmjenjuju u minimalnom vođstvu i sve je upućivalo da ćemo prisustvovati krajnje neizvjesnoj i dramatičnoj završnici. Tako je i bilo sve do 55. minuta (23:23), a onda Banjalučani serijom 5:0 stavljaju ”tačku na i” i rješavaju derbi u svoju korist.

U ekipi Borca odličan utisak ostavili su kapiten Đorđe Ćelić, te srednji bek Goran Daničić, dok su sjajne periode imali Damir Efendić, Mirko Majić i Miloš Lončar, dok se u sastavu Dervente izdvojio tandem, prvi strijelac meča, Vukašin Zekić (9 golova), te izvanredni čuvar mreže Dragan Starčević, što ipak nije bilo dovoljno da se napravi iole bolji rezultat.

Atmosfera

Sjajnu atmosferu na tribinama ”Borika” napravili su najvatreniji navijači banjalučkog Borca, popularni ”lešinari” koji su tokom svih 60 minuta pružali bezrezervnu i gromoglasnu podršku svojim ljubimcima. Na kraju, na krilima njihove pjesme, Borac je došao do trijumfa u derbiju, a kako je sve proteklo bez i najmanjeg incidenta zaslužili su najvišu ocjenu.

BORAC – DERVENTA2 8:24 (12:10)

BANJALUKA –dvorana: “Borik”. Gledalaca: 1.000. Sudije: Vejsil Beširević (Bihać) i Emir Dautović (Cazina). Delegat: Damir Sobo (Banjaluka). Sedmerci: Borac 4 (1), Derventa3 (3). Isključenja: Borac 8 minuta, Derventa4 minuta.

Borac: Beširević (4 odbran), Memić 1, Đurđević 2, Hercegovac, Daničić 8, Mijatović 1, Bubić, Efendić (10 odbrana),Nježić, Majić4, Lončar 5 (1),Ćelić7, Šešić, Ćeranić, Marković. Trener: Ratko Đurković.

Derventa: Stojić, Živanić 3, Zemunović 2, Sibinčić 1, Šijaković 3 (3), Zekić 9, Lukić 1, Milinković, Lazić, Škrga, Stanković 1, Ivanović 2, Starčević (14 odbrana, 3 sedmerca), Božić, Mijatović 2. Trener: Zoran Dokić.