Direktor Odjeljenja interne revizije u ŽRS Milorad Nedimović je ispoljenom ”stručnošću i znanjem” doveo giganta od posebnog javnog interesa na stub srama.

ŽRS prvi put od nastanka nema, dvanaest dana od zakonskog roka izrađen završni obračun za prethodnu 2016. godinu, a ne zna se kada će, ni da li će biti izrađen i predan APIF-u i objavljen na Berzi. Milorad Nedimović je izabran za direktora Odjeljenja interne revizije ŽRS, pored činjenice da ne posjeduje licencu revizora propisanu Zakonom o reviziju, a traženu javnim konkursom.

Nedimović ne posjeduje ni potrebno znanje koje se stječe trogodišnjim školovanjem za zvanje revizor, koje izdaje Ministarstvo finansija Republike Srpske pod čijim se stručnim nadzorom školovanje i sprovodi. Iako nije ispunjavao uslove, Nedimović je imenovan za direktora Odjeljenja interne revizije za razliku od protiv kandidata Smilje Đurić koja je ispunjavala zakonom i javnim konkursom tražene uslove. Odbacivanjem ponude Smilje Đurić i izborom nesposobnog i nestručnog Nedimovića, koji ne ispunjava uslove radnog mjesta, vidljivo je da se tražio kandidat koji je bio spreman izvršavati teška krivična djela zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja, kojima je bio sklon.

Nedimović je kao velika neznalica postao prva perjanica organizovane kriminalne grupe, koja je po njegovim zamislima bezuspješno pokušavala prikriti organizovani kriminal i najteže oblike privrednog kriminala u ŽRS. Grupu pored Uprave čine, Nadzorni odbori i članovi Odbora za reviziju ŽRS, sadašnjeg i prethodnog saziva. Da u Republici Srpskoj i BiH funkcioniše sistem, svi nabrojani, direktor Odjeljenja interne revizije, generalni direktor, članovi Nadzornog i Odbora za reviziju ŽRS, sadašnjeg i prethodnog saziva, bili bi pohapšeni i suđeni po hitnom postupku. Dokazi njihove odgovornosti su vidljivi i brojni, a mogu se pronaći u APIF-u i na Berzi gdje ni dvanaesti dan poslije isteka zakonskog roka nije zaprimljen i protokolisan Izvještaj o poslovanju ŽRS niti finansijski izvještaj za 2016. godinu.

Navedeni izvještaji, odnosno Završni račun za 2016. godinu se ne može ni izraditi u doglednom vremenu. APIF-u su ovih dana predane ispravke završnih računa za sve godine od 2011. do 2015. godine, čime je potvrđeno da su svi izvještaji, uz znanje odgovornih, od 2011. do 2015. godine bili falsifikovani. Opšte poznato je, da su ŽRS od 2011. do 2016. godine potrošile redovno mjesečno doznačivana sredstva iz budžeta Republike Srpske, čiji ukupan iznos prelazi 150 miliona KM. Ugroženost Republike Srpske falsifikovanjem podataka o utrošku ovih sredstava u izvještajima od 2011. do 2015. godine i ne posjedovanje i ne predavanje izvještaja o finansijskom poslovanju za 2016. godinu, ni 12 dana po isteku zakonskog roka, je razlog za hapšenja, nabrojanih, znak za crveni alarm i smjene. Prvi uhapšeni poslije generalnog direktora bi morao biti Milorad Nedimović glavni krivac što popis osnovnih sredstva nije proknjižen ni do 10. marta 2017. godine, a morao biti proknjižen najkasnije do 15. 02. 2017. godine kako bi se obezbjedilo potrebnih petnaestak dana za izradu i predaju završnog računa do zakonom utvrđenog roka, 28. februara 2017. godine. Umjesto da se uključi u popis osnovnih sredstava davanjem smjernica, Nedimović je zloupotrijebio službeni položaj direktora Odjeljenja interne revizije i preuzeo naredbodavnu ulogu naređujući radnicima materijalno-finansijskih službi, da vrše nezakonita knjiženja i ispravke osnovnih sredstava bez valjane i propisane dokumentacije. Nespojivo je sa Nedimovićevim mjestom direktora Odjeljenja interne revizije, njegovo neposredno uključenje i učešće u procjeni osnovnih sredstava. Nedimović je  utjecajem moći prijetio zaposlenima da preduzimaju mjere na prikrivanju brojnih manjkova osnovnih sredstava usmenim naređivanjem knjigovođama da ih bez ikakve dokumentacije isknjiže.

Nedimović još uvjerava odgovorna lica da se prijetnjama i drugim vrstama mobinga mogu privoljeti neposlušnici koji ne žele potpisima preuzeti odgovornost za nezakonite otpise kojima bi se pokrili i prikrili manjkovi osnovnih sredstava ogromne vrijednosti i višemilionski gubici koji su isplivali na površinu zbog obaveze postupanja po uslovnom izvještaju sa rezervom Glavne službe javnog sektora RS o reviziji finansijskog poslovanja za 2015. godinu. Uslov Glavne službe u izvještaju je da se izvrši procjena i uknjiže osnovna sredstva sa danom predaje završnog računa za 2016. godinu, 28. februarom 2017. godine. Nedimovićeva naređena o falsifikovanju osnovnih sredstava odgovorni u finansijsko-knjigovodstvenom sektoru odbijaju izvršiti, a izvršni direktor se sklonio na godišnji odmor.

U javnosti se pokušava stvoriti slika da su za katastrofalno stanje u ŽRS odgovorni radnici, a ne generalni direktor koji je po kriterijima i ”potrebama” koje je samovoljno utvrđivao, primio 918 radnika u stalni radni odnos pa snosi odgovornost i za taj dio segmenta, ”sav” tehnološki višak. Odgovornost leži i na članovima Nadzornog odbora, jer među ”tih 918 primljenih” ima i njihovih bližih srodnika za čijim radnim angažovanjem nije postojala potreba.

Vratimo se Miloradu Nedimoviću, “alfi i omegi” organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala u ŽRS. Nedimović zaslužuje epitet falsifikatora kojim je označen zbog toga što je zloupotrebljavajući dužnost direktora Odjeljenja interne revizije uništavao, sakrivao ili falsifikovao službenu dokumentaciju koja se odnosi na poslovanje, finansije u ŽRS, njihovu kontrolu ili reviziju. Nedimović je uništavao Zapisnike kojim je Odbor za reviziju donosio Zaključke i preporuke. Nedimović je, uz podršku generalnog direktora pod svoju punu kontrolu stavio Ekonomsko-finansijske poslove zbog čega se izvršni direktor ovih poslova potpuno povukao sa radnog mjesta, dužim bolovanjem, a potom u vremenu izrade završnog računa na godišnji odmor iz prethodne 2016. godine. Posljedice zloupotreba kojima je nezvanično rukovođenje Ekonomsko-finansijskim poslovima u ŽRS i izradom završnog računa za 2016. godinu preuzeo senilni starac su, epicentar haosa u Ekonomske poslovima. Izrada završnog neće se privesti do sredine 2017. godine. Haos može donijeti i nešto pozitivno, prikazivanje realnih gubitaka koji bi po završnom računu za 2016. godinu trebali premašiti 250 miliona KM ili biti iskazani neograničenim iznosom.

Falsifikovanje završnih računa za prethodne godine je dovelo do gubitka kontrole, ali pokazalo da je stanje u javnim preduzećima potpuno van kontrole Vlade Republike Srpske kojoj nije mogao pomoći ni predsjednik Republike Srpske, jer Savanović je iznad svih, nesmjenjiv.