Mnogo je priča o pokušaju lažiranja i namještanja utakmica u fudbalu, ali se uglavnom sve svede na priče bez adekvatne reakcije.
Da nije uvijek tako pokazuje nedavna odluka organa za takmičenje u Područnoj ligi Gradiška, koji su strogo sankcionisali vinovnike namještene utakmice u Kozincima između domaćeg Bratstva i Slobode iz Donjih Podgradaca (3:2). Domaći su poslije prvih 45 minuta gubili sa 0:2 da bi u drugom poluvremenu postali mnogo ubojitiji i na kraju stigli do važne pobjede u borbi za opstanak. Slični preokreti se dešavaju, ali je pobjednički gol bio zaista bizaran i definitivno otkrio da nisu čista posla. Fudbaler gostiju dao je autogol sa 60 metara, jer “uspavani” golman Anđelko Mačkić nije reagovao na povratnu loptu koju je uputio njegov saigrač.
U 88. minutu desio se ključni moment. Upućenu loptu sa sredine terena golman gostiju ispratio je bez ikakve reakcije. Njegovi saigrači nisu uputili nijednu riječ kritike ili zamjerke na očigledno puštanje pogotka, a lopta je pala ispred njega, odskočila i prošla pored njegovog ramena – napisao je u Izvještaju delegat utakmice Vedran Francuz, navodeći da je publika osudila ovakav čin i napustila stadion.
Savjesni delegat i jedan pomoćni sudija to su opisali kao nepoštenu radnju, a Komesar za takmičenje je klubove, golmana, dvojicu sudija i kontrolora poslao na disciplinsku komisiju, a predsjednik Dario Glišić nije imao milosti prema prljavoj raboti.
Oba kluba su kažnjena sa po šest oduzetih bodova, dvojica sudija su dobili po tri mjeseca suspenzije, golman Mačkić šest mjeseci biće van fudbala, baš kao i kontrolor Saša Komar iz Laktaša, dok je drugi kontrolor Ranko Vranić iz Gradiške kažnjen sa godinu.
Bratstvo se žalilo na visinu kazne, ali je Apelacioni sudija odbio žalbu, odnosno potvrdio odluku disciplinskog sudije, tako da će ova ekipa od iduće godine igrati u nižem rangu takmičenja. Ekipa iz Donjih Podgradaca nije se žalila na odluku disciplinskog sudije PFS Gradiška.
Pokazalo se da ako postoji volja u Disciplinskom pravilniku stoji mogućnost kažnjavanja nepoštenih radnji, što je na ovim prostorima prava rijetkost.
Golman Anđelko Mačkić odbacio je svaku sumnju u lažiranje utakmice.
Treći pogodak za koji mene okrivljuju je rezultat trenutne dekoncentracije. Saigrači su me zbunili povicima o ofsajdu protivničkog igrača, stao sam i nisam stigao da reagujem – rekao je Mačkić (23 god), koji u dosadašnjoj karijeri nije bio kažnjavan.