Fudbalski klub Sloboda iz Mrkonjić Grada je fudbalsko pastorče Fudbalskog saveza Republike Srpske i podstanar u Prvoj ligi!

Klub svjetle tradicije, rasadnik velikog broja vrhunskih fudbalera…, jesenji dio šampionata ne igra na svom terenu. Uzgred na travnatoj podlozi koja je jedna od najkvalitetenijih u Srpskoj, pa i BiH. Jedina mana je što nije u „vaser vagu“ sto posto, pa su fudbalski oci odlučili da na odigravanje prvoligaške utakmice na “Lukama” stave embargo.

A fudbalska lopta na “Lukama” kotrljala se dvanaest godina, od kada je Sloboda član Prve lige. Istini za volju FS RS dao je uslovnu dozvolu za odigravanje mečeva. I pred početak šampionata “Luke” su dobile zabaranu za prvoligaški fudbal. Nije bilo razumjevanja da se dozvoli igranje utakmica, mada se znalo da počinju radovi na izgradnji stadiona sa vještačkom travom i da je planirana nivelacija terena sa prirodnom travom.

Što je najgore oni koji su odlučivali nisu se zapitali da je jedna cijela regija od 2.200 kvartatnih kilometra i sa oko 70 hiljada stanovnika ostatala bez mogućnosti da prati prvoligaške utakmice. Vjerovato nisu ni znali da su “Luke” na kraju ratu bile poligon za slijetanje Natovih „apača“. Da je trene bio „uzoran“ od projektila ispaljenih iz vebeerovih haubica Snaga za brze intervencije, HVO i Hrvatske vojske. Da je sve na stadionu bilo sravljeno s zemljom.

Zaboravili su i na to da su sportski radnici u Mrkonjić Gradu po okončanju rata dobrovoljnim radom i uglavnom svojim sredstvima osposobili stadion za odigravanje utakmica. Naravano, kasnije je lokalna zajednica, kada je stala na noge realizovala prvu fazu izgradnje stadiona. Osposobljene su svlačionice, izgrađene tribine za 2.000 gledalaca. Urađen projekat za natkrivanje tribina, izgradnju novih klupskih prostorija i nivelaciju terena. Počela je realizacija projekta izgradnje pomoćnog stadiona sa vještačkom travom.

Radi se o milionskim vrijednostima potrebnim za završetak projekata. Naravno nije lako obezbjediti tolika sredstva, u ovim teškim ekonomskim vremenima i sve preko noći završiti.Te činjenice treba da budu svjesni i čelni ljudi Fudbalskog saveza RS u interesu fudbala. Mrkonjićani se pitaju: Zašto još niko iz saveza nije obišao gradilište stadiona, upitao ljude iz Slobode šta za klub mogu da pomognu.

Pitanja je mnogo, ali jedan odgovor: Fudbalski savez RS treba da postoji samo zbog fudbala i fudbalskih klubova. A ne samo zbog grupe funkcionera i njihovih fotelje. I tako, mogao bih napisati još desetke šlajfni teksta. I postaviti na desetine pitanja. Za koga? Zašto?….

U cijeloj ovoj priči najteže je fudbalerima, stručnom štabu Slobode, jer cijelu polusezonu sve mečeve igraju van  Mrkonjić Grada. Uprava kluba zahvalna je ljudima iz Krupe i Borca koji su omogućili da utakmice igraju na njihovom stadionu. Međutim, sve to se odrazilo na ekipu koja je u svakoj utakmici „podstanar“.Poklopila se i sudijska (ne)pravda, u opšte sivilo pa su Mrkonjićani drastično oštećeni na nekoliko utakmica.

U takvom ambijentu teško je igrati i motivisati ekipu, kada fudbaleri imaju osjećaj da su „prekriženi“ od svih.Ipak, junački su skupili 12 bodova, i uhvatili priključak sa ekipa koje se nalaze u sredini terena, koje imaju jedan ili dva boda više.

STADION SA VJEŠTAČKOM PODLOGOM

Radovi na izgradnji igrališta sa vještačkom travom i pomoćnog stadiona dobro napreduju. Ako dozvole vremenske prilike u novembru biće završeno postavljanje vještače podloge. Drugom fazom je predviđena izgradnja tribina, svlačionica i pomoćnih objekata. Stadion bi trebao da ponesen naziv Srbija. Za njegovu gradnju Vlada Srbije obezbjedila je 200 hiljada evra, a opština još oko 600 hiljada maraka.

Slobodan Dakić