Dan predaje završnih računa je bio posljednji dan mjeseca februara do koga se 40 miliona KM gubitaka ŽRS iz 2016. godine ”nije dalo” ispeglati bar koju marku ispod 30 miliona KM. Tako da nije poznato da li će ovaj dio od 120 miliona KM gubitaka biti 35 ili 29,5 miliona KM. U svakom slučaju ukupan gubitak ŽRS iznosi 120 miliona KM. U APIFU je potvđeno da ŽRS do danas 03. 03. 2017. godine nisu predale ”Završni račun” jer ga, kako nam je potvrdio izvor iz APIFA nisu mogli ”uštimati” na ”pristojan iznos”. Na naše pitanje šta znači taj ”pristojan iznos” odlično upućen izvor iz APIFA nam iznese niz detalja. Kada bi realno prikazali gubitak on bi bio oko 140 miliona KM. Nije nikakav problem njima će biti protokolisana predaja sa danom 28. 02. 2017. godine, jer oni nastoje da tekući gubitak svedu bar na 29 miliona jer drugačije zvuči u javnosti 29 milona gubitaka a sasviim drugačije stvarnih recimo 41 milion. Ako se tome doda 90 miliona gubitaka amortizacije na koju dolazi još koja desetina miliona amortizacije po procjeni osnovnih sredstava.

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske je kod revizije finansijskih izvještaja ŽRS za 2015. godinu, je zbog političkih pritisaka, umjesto negativnog revizorskog izvještaja, dala revizorski izvještaj sa uslovnom rezervom. Uslov je bio da se do kraja 2016. godine izvrši procjena osnovnih sredstava i da se ista uknjiže. ŽRS su ”bacile u vodu” 100.000 KM, isplatile su procjenu iako ista nije završena jer nema sredstava koja se vode kao osnovna sredstva, nema ukradeni su i vagoni sa kolosijeka, nema lokomotiva. Procjena se ne može uknjižiti, nastavljaju naši odlično upućeni izvori iz APIFA. Tih 80 plus više od dvadeset miliona KM gubitaka, plus ovih 30 do 40 iz 2016. godine čine tih 120 ili 140 miliona svejedno. Novinari iz većine uglednih medijskih kuća su upoznati u APIFU da najveći gubitaš Republike ŽRS nije ni treći dan poslije isteka roka, predao finansijske izvještaje niti izvještaje o poslovanju za prethodnu 2016. godinu, u Registar finansijskih izvještaja APIF.

Briga nesposobnog, ali bahatog Savanovića za kazne koje za njega ne postoje jer on je ”iznad” Vlade a ne ona ”iznad njega”. Zavaljen tokom radnog vremena u naslone udobnih sjedaljki predivnih restorana Savanović i ne osjeća da je istekao rok za najvažniji zadataka i što je članom 25 stav (2) Zakona o računovodstvu i reviziji, (”Službeni glasnik RS, broj 94/11), utvrđeno da se godišnji finansijski izvještaji se u Registar predaju najkasnije do posljednjeg dana februara tekuće godine za prethodnu kalendarsku godinu. Neće Savanović snositi nikakve posljedici niti će platiti novčanu kaznu iz džepa, pored toga što je članom 64 stav (1), tačka 10) Zakona o računovodstvu i reviziji, (”Službeni glasnik RS, broj 94/11), utvrđeno da će se novčanom kaznom od 3.000 do 15.000 KM kazniti za prekršaj pravno lice, a stavom (2) istog člana kazniće se i on kao odgovorno lice za isti prekršaj novčanom kaznom od 300 do 1.500 KM. Svjestan je svoje moći koliko god izgledao ”mali” u odnosu na Republiku Srpsku, zajedno su moćniji od nje, jer Srpska bespovratno tone u kriminalu moćnika.